Kwestie związane z dopuszczalnym rozmiarem walizki to wiedza, z którą musi być na bieżąco każda osoba podróżująca samolotem.

Niezbędne informacje w tym zakresie można nabyć, zapoznając się z treścią poniższego artykułu.

Wymiary i waga bagaży podręcznych – jakie normy obowiązują?

Dopuszczalny rozmiar bagażu podręcznego – od czego zależy? Bagaż podręczny to rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Jest ono przede wszystkim darmowe, a niewielka ilość dostępnego miejsca jest czasem wystarczająca, by wybrać się na krótki weekendowy wyjazd to innego kraju.

Korzystając z tego rozwiązania, należy pamiętać o tym, że pasażer ma do dyspozycji mało miejsca. Z tego względu osoba podróżująca musi postawić na minimalizm i zabrać ze sobą jedynie najpotrzebniejsze przedmioty. Odpowiednie zagospodarowanie miejsca w plecaku, czy torebce wymaga odpowiedniego przemyślenia, a także sprytu.

Bagaż podręczny do 12 kg – Airfrance

Najwięcej miejsca do dyspozycji ma klient znanych europejskich linii lotniczych. Choć podróż taki samolotem jest nieco bardziej kosztowna, podróżnicy mogą liczyć na możliwość, zabrania ze sobą bagażu, który ważny nawet 12 kilogramów. Wśród takich linii lotniczych można wymienić np.:. Airfrance.

Bagaż podręczny do 10 kg – RYANAIR, WIZZAir

Popularne tańsze rozwiązania oferujące swoim klientom korzystne cenowo propozycje lotów, wśród których można wymienić WIZZAir, czy RYANAIR dopuszczają bagaż podręczny o rozmiarze 10 kilogramów. W przypadku pierwszej z wymienionych linii lotniczych wymiary takiego bagażu to 40 x 30 x 20 i 55 x 40 x 23, a jeśli chodzi o RYANAIR, wynoszą one 40 x 20 x 25 i 55 x 40 x 20.

Warto zaznaczyć, że zabranie ze sobą dużego bagażu podręcznego w przypadku linii lotniczej RYANAIR wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty, z kolei w przypadku WIZZAir opcja ta jest całkowicie darmowa. Wynika z tego, że nawet przy jednakowej wadze bagażu jego dopuszczalne wymiary w różnych liniach lotniczych mogą nie być identyczne. Warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadku, w którym osoba podróżująca woli zabrać ze sobą nieco większą ilość rzeczy.

Bagaż podręczny do 8 kg i mniej – LOT, Emirates, Quatar

W przypadku takiej linii lotniczej jak np.:. LOT dopuszczalna waga bagażu podręcznego jest o aż 2 kilogramy niższa i wynosi 8 kilogramów. Zdecydowanie najmniejszy możliwy do zabrania ze sobą bagaż oferują linie lotnicze Emirates oraz Quatar. W tym wypadku waga bagażu podręcznego nie może przekroczyć 7 kilogramów.

Bagaż rejestrowany – dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania i jakie wymiary obowiązują?

Bagaż rejestrowany to rozwiązanie, bez którego nie mogą się obejść osoby wybierające się w dłuższą podróż. Pomimo opłat związanych z przekroczeniem określonych limitów, rozwiązanie to jest chętnie wybierane. Dzięki nie mu pasażerowie nie muszą obawiać się o niedobór miejsca i niemożność zabrania wszystkich najpotrzebniejszych przedmiotów.

Czego nie można wziąć do bagażu podręcznego ale można do rejestrowanego?

Warto pamiętać, że pasażerowie korzystający z możliwości zabrania ze sobą bagażu podręcznego, nie mogą mieć przy sobie takich istotnych przedmiotów, jak m.in. scyzoryki, igły, alkohole minimum 70%, nożyczki, różnego rodzaju ostre narzędzia, a także zapałki, a nawet różnego rodzaju sprzęt sportowy. Rozwiązanie to oznacza dla osoby podróżującej przede wszystkim wygodę i brak obaw, że przedmioty zakupione w odległym miejscu stanowiące m.in. przedmioty z wyprawy nie będą mogły zostać zabrane, ponieważ nie zmieszczą się w bagażu podręcznym.

Osoby zabierające ze sobą bagaż rejestrowany muszą stawić się na lotnisku znacznie wcześniej z uwagi na konieczność przejścia odprawy. Zdarza się również, że bagaż tego rodzaju zaginie. Może to sprawić, że relaksujące wakacje będą pełne stresu związanym z niemożnością odnalezienia cennych przedmiotów i konieczność zaopatrzenia się w niezbędne przedmioty na miejscu.

Europejskie linie lotnicze to bagaż rejestrowany do 23kg

W przeciwieństwie do bagażu podręcznego korzystając ze znanych w Europie linii lotniczych, dopuszczalna waga bagażu rejestrowanego będzie najmniejsza. Będzie to waga rzędu 23 kilogramów. Z kolei rozmiar bagażu może mierzyć maksymalnie 158 centymetrów.

W linii lotniczej WIZZAir dostępne są aż 3 różne warianty wagowe. Wynoszące odpowiednio 10, 20 i 32 kilogramów. Korzystanie z wariantów o dopuszczalnej wyższej wadze wymaga uiszczenia wyższych opłat. W przypadku korzystania z innej popularnej linii lotniczej, jaką jest RYANAIR maksymalna waga jednego bagażu rejestrowanego, może wynosić 20 kilogramów.

Warto pamiętać, że dokonanie zakupu przez internet to nieco niższy koszt, niż w przypadku zapłacenia na lotnisku. Bagaż rejestrowany o najwyższe wadze wynoszącej nawet 45 kilogramów można zabrać ze sobą, korzystając z linii lotniczej Quatar.