Wynajem odpowiedniego mieszkania to z jednej strony dla najemcy powód do radości, ale z drugiej ogrom obaw. W końcu nigdy nie wiadomo, z jakim wynajmującym przyjdzie mu się zmierzyć.

Oczywiście nie każdy z nich musi być nieuczciwy, ale przecież różnie w życiu bywa. Co trzeba wiedzieć przed wynajęciem mieszkania? O tym można przeczytać poniżej!

Wynajem mieszkania – znalezienie ogłoszenia i jego zgodność z rzeczywistością

Obecnie większość najemców szuka nieruchomości w Internecie, co jest niezwykle wygodne, ale jednocześnie dość ryzykowne. Mimo że wygodnie można przejrzeć sobie oferty w zaciszu domowym, to wynajmujący ma szerokie pole do popisu, aby nieco nagiąć fakty.

W ogłoszeniu może napisać dosłownie wszystko, a zdjęcia przecież nie zawsze będą odzwierciedlać rzeczywistość. Bardzo łatwo jest na nich pokazać nieruchomość z jak najlepszej strony i ukryć wszelkie mankamenty. Zresztą niekiedy ogłoszenia są zwyczajnie podkoloryzowane. Wynajmujący opisuje nieruchomość jako przestronną, dobrze zlokalizowaną, czy z dostępem do miejsca parkingowego lub piwnicy, a tak naprawdę nie może niczego takiego zaoferować potencjalnemu najemcy.

Dlatego też odpowiedź na pytanie, co przed wynajęciem mieszkania trzeba wiedzieć, jest prosta, a mianowicie, czy ogłoszenie nie kłamie. Najprostszym sposobem na zweryfikowanie podanych informacji jest dokładne obejrzenie mieszkania i otoczenia. Warto również porozmawiać z sąsiadami. Osoby mieszkające za ścianą lub piętro wyżej, często mają dużo do powiedzenia.

Umowa wynajmu mieszkania to podstawa

Kiedy najemca zdecyduje się na wynajęcie mieszkania, to musi wiedzieć, że umowa jest po prostu niezbędna. Jest to jedyny sposób na to, aby strony wywiązały się z tego, do czego się zobowiązały i przestrzegały ustalonych warunków. Dla najemcy umowa jest gwarancją, że nie zostanie pozbawiony dachu nad głową z dnia na dzień lub czynsz nagle nie wzrośnie parokrotnie. Poza tym dokument potwierdzający najem jest korzystny również dla wynajmującego. Nie tylko będzie działał zgodnie z prawem, ponieważ odprowadzi należne podatki, ale też zapewni sobie możliwość egzekwowania należności za czynsz lub ewentualne szkody wyrządzone przez lokatorów.

Należy wiedzieć, że przed wynajęciem mieszkania każdy najemca ma prawo poprosić o akt własności i odpis z ksiąg wieczystych. Jeżeli wynajmujący będzie się opierał i próbował uniknąć okazania dokumentów, to w głowie najemcy powinna natychmiast zapalić się czerwona lampka. Całkiem możliwe, że ogłoszeniodawca rozporządza nieruchomością nienależącą do niego. Natomiast gdy twierdzi, że działa w czyimś imieniu, to powinien mieć pełnomocnictwo w formie pisemnej.

Ustalenie warunków wynajęcia mieszkania

Jedną z kluczowych kwestii, o której trzeba pamiętać przy wynajmie mieszkania, są oczywiście płatności. Dla obu stron istotne jest to, aby ustalić konkretny dzień każdego miesiąca  określający ostateczny termin wpłaty. Poza czynszem najemca będzie płacił także za media, dlatego wynajmujący powinien przedstawiać rachunki za ich bieżące zużycie.

Jest to bardzo ważne, ponieważ z czasem może okazać się, że obecny lokator płaci nie tylko za siebie, ale również za swojego poprzednika. Przed wynajęciem mieszkania trzeba też wiedzieć, że wraz z końcem umowy najmu nie zawsze aspekty finansowe będą uregulowane. Nadpłata za media powinna zostać zwrócona lokatorowi, a niedopłata wynajmującemu. Nieścisłości w rachunkach najczęściej wynikają z przewidywanych opłat naliczonych przez spółdzielnię mieszkaniową i wyrównywane są dopiero w kolejnym okresie rozliczeniowym. Dobrze będzie, jeżeli warunki najmu obejmowały dodatkowo wszelkie naprawy w lokalu.

Choć przepisy narzucają na obie strony obowiązki dotyczące tych kwestii, to jednak zapisy w umowie mają większe znaczenie. Stosunkowo często najemca zgadza się na przeprowadzenie bieżących napraw w zamian za niższy czynsz lub zwrot kosztów po okazaniu rachunków.

Co jeszcze trzeba wiedzieć przed wynajęciem mieszkania?

Każdy, kto zadaje sobie pytanie, co trzeba wiedzieć przed wynajęciem mieszkania, powinien zdawać sobie sprawę, że nie można całkowicie ustrzec się przed nieuczciwym wynajmującym. Niestety część z nich próbuje na różne sposoby zarobić na ludzkiej naiwności lub niewiedzy.

Na szczęście obie strony chroni umowa, którą trzeba dokładnie przeczytać przed podpisaniem i w razie potrzeby poprosić o naniesienie poprawek lub zamieszczenie dodatkowych informacji. Choć często właściciel mieszkania decyduje się na skorzystanie z gotowego wzoru umowy, co w wielu przypadkach się sprawdza, to jednak nie zawsze. Głównie dlatego, że niekiedy nie ma możliwości umieszczenia w nich ustaleń, do których doszły strony zainteresowane, a egzekwować będzie je można jedynie na tej podstawie.