Od niedzielnej północy, na terenie Polski obowiązuje restrykcja dotycząca samochodów zarejestrowanych w Rosji. Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, wyraźnie podkreślił, że żadne rosyjskie auto osobowe nie ma dozwolonego wjazdu na polską ziemię.

Podczas sobotniej konferencji prasowej na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu, minister Kamiński przypomniał o wytycznych Komisji Europejskiej opublikowanych 8 września. Te wytyczne mówiły o zakazie wjazdu na teren Unii Europejskiej dla pojazdów zarejestrowanych na terenie Rosji. Na mocy tych wytycznych, Polska wprowadza ten sam zakaz na swoim terytorium od północy niedzieli.

Kamiński dodał, że rosyjskie pojazdy ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem. Obecnie, za sprawą nowego rozporządzenia, sytuacja ta ulega pełnemu zamknięciu. Żaden pojazd zarejestrowany w Rosji nie będzie mógł przekroczyć granicy Polski.

Minister MSWiA podkreślił, że restrykcja dotyczy nie tylko pojazdów komercyjnych, ale również tych prywatnych. Nie ma również znaczenia kto jest właścicielem pojazdu – czy to obywatel Rosji, czy obywatel innego państwa. Wytyczne są jasne – żaden samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawo do wjazdu na teren Polski.