Przedsiębiorstwo kosmiczne SpaceX, które jest dziełem miliardera Elona Muska, zanotowało kolejne istotne osiągnięcie na swojej ścieżce ku umieszczeniu człowieka na Księżycu. Podjęli decyzję o ujawnieniu informacji dotyczących finalizacji testów silników przeznaczonych dla księżycowego lądownika Artemis III, który ma za cel przetransportować dwie osoby – astronautów, na powierzchnię najbliższego nam satelity już w 2025 roku.

Artemis III, lądownik księżycowy, jest specyficzną odmianą statku kosmicznego o nazwie Starship, nad którym pracuje SpaceX. Jest on projektowany jako uniwersalny statek do misji z załogą w Układzie Słonecznym. Starship zbudowany jest w dwóch częściach: górnej, zdolnej do lądowania i startu z różnych planet i księżyców oraz dolnej, pełniącej funkcję rakiety nośnej podczas wynoszenia części górnej na orbitę.

Firma SpaceX wygrała przetarg NASA na dostarczenie lądownika księżycowego dla programu Artemis. Program ten ma na celu ponowne wysłanie ludzi na Księżyc i przygotowania do misji na Marsa. Starship zostanie wykorzystany przez NASA jako jeden z elementów systemu lądowania ludzi, który będzie się składał również z kapsuły Orion i rakiety Space Launch System (SLS).

Orion i SLS mają za zadanie przetransportować czterech astronautów z Ziemi na orbitę okołoksiężycową, gdzie na statek Starship będą czekać. Dwie osoby z załogi przejdą do Starshipa i odlecą nim do miejsca lądowania w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Tam spędzą około tygodnia, wykonując eksperymenty naukowe i badając lodowe złoża wodne. Następnie wrócą do Oriona i powrócą na Ziemię.

SpaceX jest jednym z liderów branży kosmicznej, który dąży do zmiany historii eksploracji kosmosu. Firma ma na swoim koncie wiele sukcesów, takich jak pierwsze lądowanie i ponowne użycie rakiety orbitalnej, pierwszy prywatny lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną czy pierwszy lot turystyczny wokół Ziemi. Teraz SpaceX ma przed sobą kolejne wyzwanie: pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu od ponad 50 lat. Czy uda się to firmie Elona Muska? Przekonamy się w 2025 r.