Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, podczas Porannej rozmowy w RMF FM poinformował, że prezydent Duda ma zamiar dzisiaj wieczorem zaprosić przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska, na rozmowę. Spotkanie ma mieć miejsce w gabinecie Sejmu i ma na celu omówienie szczegółów dotyczących ceremonii zaprzysiężenia przyszłego premiera.

Podczas porannego wywiadu w radiu RMF FM, Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta, potwierdził, że prezydent Andrzej Duda będzie obecny w Sejmie wieczorem i planuje zaprosić Donalda Tuska do swojego sejmowego gabinetu. Celem spotkania jest ustalenie daty przysięgi nowo wybranego rządu. Rozmowy odbędą się tuż po głosowaniu nad kandydatem na stanowisko premiera, które jest zaplanowane na godzinę 20.

Szef gabinetu prezydenta dodał również, że prawdopodobna data zaprzysiężenia nowej administracji to środa, 13 grudnia. Wcześniejsza data nie jest możliwa ze względu na planowany wyjazd prezydenta do Genewy na szczyt ONZ dotyczący praw człowieka.

Podczas rozmowy Mastalerek zapewnił, że nie będzie świętować końca rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wyjaśnił, że jego serce jest po stronie prawicy, z której sympatii nie zrezygnuje mimo zmiany władzy. Wspomniał również, że zawsze szanował wybór społeczeństwa i podkreślił, że demokracja polega na tym, że czasami rządzą jedni, a czasami inni – co politycy często zapominają.