W połowie grudnia, z roku na rok, mamy szansę obserwować jedno z najbardziej oszałamiających widowisk astronomicznych – deszcz meteorów znany jako Geminidy. W tym roku jednak, będzie można zaobserwować jeszcze jedną atrakcję dzień przed osiągnięciem maksimum intensywności Geminidów, a mianowicie nowy deszcz meteorów, który do tej pory nie był obserwowany.

Jak wiadomo, najdogodniejszy czas do obserwacji deszczu meteorów to okres wakacyjny. To właśnie wtedy, między 12 a 13 sierpnia, dochodzi do szczytu aktywności Perseidów. Są one często uznawane za najbardziej aktywny rój meteorów w ciągu całego roku. Niemniej jednak, to Geminidy otrzymują wyróżnienie za bycie najciekawszym i najbardziej unikalnym zjawiskiem tego rodzaju.

Geminidy są wyjątkowe ze względu na swoje pochodzenie – nie są wynikiem aktywności komety, ale pochodzą od asteroidy. Zjawisko meteoru, czyli śladu pozostawionego przez fragment materii przelatującej przez atmosferę, może być wywołane przez różne obiekty kosmiczne, niekoniecznie związane z kometami. Tak jest w przypadku większości deszczów meteorów, które są najpopularniejsze wśród obserwatorów. Geminidy jednak stanowią wyjątek od tej reguły, co czyni je jeszcze bardziej fascynującymi.