Twój pies ciągle skacze na ludzi? A może kopie w ogrodzie i masz już dosyć wykopanych wszędzie dziur? Jeśli Twój pies robi którąś z tych rzeczy, musisz wiedzieć jedno! Przy odrobinie chęci i poświęconego czasu możesz go oduczyć wszystkich złych nawyków. Czasem z poważniejszym przypadkiem trzeba się udać do behawiorysty, jednak z wieloma problemami można poradzić sobie samodzielnie. Dzisiaj przestawimy Wam niektóre sposoby pozbywania się złych nawyków u psów.

Co zrobić gdy pies skacze na ludzi?

Twój pupil często skacze na Ciebie i inne osoby? Chciałbyś go tego oduczyć? Z reguły psy skaczą na ludzi z radości. To również podstawowa oznaka tego, że Twój czworonożny przyjaciel się za Tobą stęsknił. Pies podczas Twojej nieobecności czekał na Ciebie i nagromadził w sobie całe mnóstwo energii, którą teraz musi rozładować. Czasami takie skakanie może być niebezpieczne, na przykład gdy pies jest duży a w domu jest małe dziecko. Bardzo często psy zaczynają skakać na ludzi, jak są szczeniakami. To najlepszy moment, żeby próbować ich tego oduczyć. Przede wszystkim trzeba być konsekwentnym i reagować na każde tego typu zachowanie. Behawioryści podpowiadają w jaki sposób sobie poradzić. Po pierwsze gdy wchodzimy do domu powinniśmy schylić się do psa, tak by być na jego poziomie. Pies chce się z nami przywitać, więc jeśli się schylimy będzie czuł się bardziej swobodnie. Dodatkowo dobrze działa ignorowanie tego typu zachowań. Kiedy pies skacze powinniśmy go zignorować i pokazać mu, że nic w ten sposób nie osiągnie. Jeśli zwierzak skacze na gości, można próbować odwrócić jego uwagę smakołykiem. Pomocne będzie również nauczenie psa takich komend jak siad i leżeć i posłużenie się nimi w momencie skakania.

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?

Twój ogród, przez wykopane psie dziury, wygląda jak po bombardowaniu? Zastanawiasz się, czy pies kopie w ogródku po złości? Otóż nie. Kopie, bo prawdopodobnie się nudzi i domaga się Twojej uwagi. Kopanie dołków leży w psiej naturze. Dlatego więc, jeśli Twój pupil nie ma jak rozładować energii i brakuje mu zabawy to po prostu radzi sobie w ten sposób. Naturalnym jest więc to, że jeśli zauważamy, że pies znowu z zapałem zabiera się do kopania, powinniśmy mu zapewnić dodatkowe atrakcje. Przydatne będą tu psie zabawki i regularne wykonywanie z psem różnych ćwiczeń. Gdy jego uwaga skupi się na czymś innym, pies w moment zapomni o tym, że miał zamiar wykopać dziurę. Pies może również kopać przy ogrodzeniu z zamiarem ucieczki. W takim przypadku musimy zareagować natychmiast! Co ciekawe, w tym może pomóc wykastrowanie psa. Być może nie wiecie, ale to właśnie psie hormony mogą podsuwać mu takie pomysły.