Chcesz zachęcić swoje nastoletnie dziecko do czytania, ale nie wiesz jakie książki będą do tego najlepsze? Lepiej trafić nie mogłeś. Dzisiaj w naszym kąciku czytelniczym polecamy książki idealne dla młodzieży. W dzisiejszych czasach nastolatki najchętniej czas spędzają przed komputerem, telewizorem lub z telefonem w ręku. Książka będzie doskonałą i niezwykle rozwijającą odskocznią. Książki pomagają kształtować wyobraźnię i uczą skupienia. Dzięki samodzielnemu czytaniu książek, dzieciom w przyszłości będzie zdecydowanie łatwiej się uczyć i osiągać lepsze wyniki w nauce.

Odrobina magii i fantastyki

Są takie książki, których w zestawieniu książek dla dzieci i młodzieży nie może zabraknąć. Mowa tu oczywiście o przygodach nastoletniego czarodzieja Harrego Pottera. Cykl tych powieści spokojnie możemy uznać już za kultowy. Kolejne pokolenia z wielką radością śledzą losy Harrego i jego przyjaciół, z zapałem pochłaniając kolejne części cyklu. Jeśli jednak Twoja pociecha stwierdzi, że te książki są zbyt dziecinne, możesz mu zaproponować inny, równie popularny cykl. Mamy tu oczywiście na myśli „Władcę Pierścieni” i „Hobbita”. Dzieciaki z pewnością znają już filmy, więc to najwyższy czas, żeby również poznały książkę. Dla nieco młodszych dzieci doskonałą propozycją będzie „Seria Niefortunnych Zdarzeń”, na podstawie której jakiś czas temu Netflix stworzył serial. Oprócz tego młodzieży powinny się spodobać takie książki, jak na przykład „Igrzyska Śmierci”.

Coś bardziej realnego?

Jeśli Twoje dziecko nie przepada za fantastyką, nic straconego. Dla młodych fanów kryminałów z pewnością sprawdzą się książki Aghaty Christie. To wciągające a zarazem łatwe do przeczytania, trzymające w napięciu książki. A jakieś pozycje dla dziewczynek? Proszę bardzo! Doskonałe książki dla nastolatek pisze na przykład John Green. Na początek proponujemy takie powieści jak „Gwiazd naszych wina”, lub „Papierowe miasta”, czy też „Szukając Alaski”. Wiele z tych książek doczekało się swoich ekranizacji, które spokojnie możesz włączyć swojemu dziecku już po przeczytaniu książki. Będzie mogło porównać i zdecydować co bardziej się mu podobało, powieść czy jej ekranizacja. Ważne jest, żeby dziecku czytanie książek nie kojarzyło się jedynie z przymusem poznawania lektur, ale także z przyjemnością.