Są ferie, a Twoje dziecko cały czas siedzi przed komputerem, telewizorem lub z telefonem w ręku? To obecnie największa bolączka rodziców. Dzieci cały wolny czas spędzają grając w gry, oglądając Tik Toka lub pisząc ze swoimi znajomymi. Ten problem pogłębił się jeszcze bardziej po pandemii. Dzieci przyzwyczajone do nauki zdalnej, przestały odczuwać potrzebę odchodzenia od monitora. Jak wszyscy wiemy, może to być niezwykle niebezpieczne, zarówno dla jego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. A także może mieć wyjątkowo zły wpływ na rozwój dziecka. I tu stawiamy sobie pytanie, jak zachęcić dziecko do odejścia od komputera? Brakuje Ci pomysłów? Nie masz już siły na wieczne kłótnie i niezadowolenie? Podsuniemy Ci gotowe rozwiązania.

Jak ciągłe siedzenie przy komputerze wpływa na nasze dzieci?

Nauka przy komputerze i czas wolny przy komputerze? Z pewnością nie jest to zdrowe dla Twojego dziecka. Po pierwsze najmłodsi w ten sposób coraz bardziej zagłębiają się w świecie wirtualnym, zapominając o tym realnym. Cierpi na tym ich zdrowie psychiczne. Dziecko powoli traci kontakt z rówieśnikami, następnie z rodzicami. Może to prowadzić nawet do uzależnienia od sprzętów elektronicznych.  Zbyt wiele czasu spędzone przed ekranem monitora, czy też telefonu, a przy tym brak ruchu i świeżego powietrza wywołuje u dziecka apatię, ospałość a czasem nawet agresję. Zaczynają pojawiać się problemy z koncentracją. Mogą pogorszyć się wyniki w nauce. Stopniowo pogarsza się także wzrok dziecka. Dość szybko zaczyna mieć również problemy z kręgosłupem. Pojawiają się wady postawy, które bardzo ciężko później wyleczyć.

Jak zachęcić dziecko do odejścia od komputera

Przede wszystkim musimy pamiętać, że dzieci bardzo często wzorują się na swoich rodzicach. Jeśli Twoja pociecha widzi Cię cały czas z telefonem, albo przed laptopem, jest wysoce prawdopodobne, że będzie robić dokładnie to samo. Jako rodzicie powinniśmy zachęcać dziecko do innych aktywności. Przede wszystkim powinniśmy ustalić jasne zasady. Określić ile czasu dziennie dziecko może spędzić przy komputerze lub przed telewizorem i konsekwentnie trzymać się ustalonych reguł. Unikajmy krzyków i kłótni bo to spowoduje bunt dziecka. W takim okresie jak ferie zimowe, warto zapewnić dziecku jakieś dodatkowe atrakcje. Możecie na przykład wysłać je na zimowiska albo półkolonie. Dobrze byłoby poświęcić dziecku też trochę więcej czasu. Jeśli macie taką możliwość, weźcie urlop i zaplanujcie razem jakieś wspólne atrakcje. Może wspólne wyjście na łyżwy? Albo wyjazd na narty? Dobrym pomysłem będzie także wspólna wyprawa do ZOO lub w jakieś inne ciekawe miejsce. Warto wspólnie pograć w gry planszowe, poukładać puzzle. Możemy też kupić dziecku jakąś ciekawą książkę i spróbować zachęcić je do czytania.