Wiele mebli, które stanowiły kiedyś ozdobę naszego domu, powoli niszczeje, żeby finalnie wylądować na śmietniku. Może Was to zdziwić, ale czasem przy pergolach można znaleźć prawdziwe perełki, które wymagają jedynie odnowienia, przy niewielkim nakładzie pracy. Dzięki renowacji mebli możemy odświeżyć również wygląd naszego mieszkania. Czasem przemalowanie szafki, komody lub stołu nadaje pomieszczeniu całkiem nowy wygląd. Dzisiaj poradzimy Wam jak krok po kroku odnowić stare meble. Dowiecie się również jak się do tego przygotować oraz jaki sprzęt będzie Wam potrzebny. Do dzieła!

Renowacja mebli krok po kroku

Oczywiście podstawą jest znalezienie mebla, który będziemy chcieli poddać renowacji. Może to być komoda znaleziona na targu staroci, niechciane krzesła wystawione przez sąsiadów przy śmietniku, czy też stara szafka, która zalega nam w kącie. To tak naprawdę najtrudniejsza część całego procesu. Jeśli mamy już wybrany mebel, który poddamy renowacji, mamy połowę sukcesu! Teraz czas przygotować odpowiednio miejsce pracy. Pamiętajcie, żeby odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniem podłogę oraz najbliższe otoczenie, w którym będziemy pracować. Ze starego mebla należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, a także pozostałości starej farby. Jeśli mebel posiada jakieś ubytki, najlepiej będzie je czymś wypełnić. Gdy te etapy mamy już za sobą, czas na dokładne wyszlifowanie mebla. Na sam koniec musimy usunąć z niego cały pył i oczyścić po szlifowaniu. Przed pomalowaniem go na nowy kolor dobrze jest użyć impregnatu, żeby farba się lepiej trzymała. Na sam koniec oczywiście malujemy mebel na nowy kolor, a jak wyschnie szukamy dla niego nowego miejsca i gotowe!

Czego będziecie potrzebować do renowacji mebli?

Kiedy wiemy już, jak przeprowadzić renowację krok po kroku, przyszedł czas na zgromadzenie odpowiednich narzędzi i produktów. Co będzie nam niezbędne w całym procesie? Przede wszystkim folia i taśma klejąca do zabezpieczenia podłoża oraz okolicy, w której będziemy przeprowadzać prace. Przydatne będą także papier ścierny albo szlifierka, która zdecydowanie przyspieszy cały proces. Jeśli nie macie jeszcze wprawy, na początku proponujemy jednak użycie papieru. Niezbędne będą też produkty do wykończenia renowacji, czyli impregnat oraz farby. Musimy się również zaopatrzyć w narzędzia, którymi będziemy nakładać preparaty, czyli wałek i różnego rozmiaru pędzle, które ułatwią precyzyjne nałożenie farby. W teorii wydaje się to całkiem proste? W praktyce również takie jest. Sami spróbujcie. Satysfakcja gwarantowana!