Wiele osób zmagających się z trądzikiem, nawet po jego wyleczeniu, ma ogromny problem z bliznami potrądzikowymi. Niestety bardzo często ciężko się ich pozbyć, a ich leczenie może być długotrwałe i kosztowne. Na szczęście istnieje kilka skutecznych i w pełni bezpiecznych metod, które pomagają uporać się z tym problemem. Wybór odpowiedniej to oczywiście kwestia indywidualna i bardzo często zależy od konkretnych potrzeb skóry. Dlatego nie warto próbować niczego na własną rękę. Najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty, na przykład kosmetologa, dermatologa, czy lekarza medycyny estetycznej. Każdy z tych specjalistów pomoże nam dobrać odpowiednią terapię i uporać się z bliznami.

Czy można poradzić sobie z bliznami samodzielnie?

Jeśli macie tylko kilka, niewielkich zmian potrądzikowych, możecie spróbować poradzić sobie z nimi w domowym zaciszu. Istnieje kilka sposobów, które mogą Wam w tym pomóc. Zacznijmy jednak od podstaw. Jeśli wciąż macie problemy z cerą i pojawiają się nowe zmiany trądzikowe, zapomnijcie o agresywnej terapii. Absolutnie nie próbujcie mechanicznie usuwać tych zmian, ponieważ może się to przyczynić do powstawania nowych blizn. Najlepiej w takiej sytuacji udać się do dermatologa, który pomoże wyleczyć trądzik. Jeśli jednak nie macie już nowych zmian, możecie próbować walczyć z bliznami. Pomocne tu będą wszystkie preparaty z witaminą E. Ma ona właściwości przyspieszające regenerację skóry i stymulujące produkcję kolagenu. W drogeriach i aptekach znajdziecie wiele kremów, które mogą widocznie spłycić blizny. Niektóre z nich mogą być na receptę, więc w tym przypadku równie dobrze jest poradzić się lekarza. A co jeśli macie głębsze blizny i same kremy ich nie usuną? Czas wytoczyć większe działa i udać się na zabiegi usuwające blizny.

Jakie zabiegi spłycają i usuwają blizny potrądzikowe?

Każdy z zabiegów powinien być indywidualne ustalany ze specjalistą. Należy brać pod uwagę to, że różne rodzaje skóry, mają zupełnie inne potrzeby. W związku z tym nie wszystkie zabiegi są dla wszystkich. A jakie zabiegi stosuje się najczęściej? Walkę z bliznami potrądzikowymi można zacząć na przykład od peelingów chemicznych. To jedna z mniej inwazyjnych metod. Peparaty nakładane na skórę mają silne działanie i przyspieszają złuszczanie się naskórka, co wspomaga regenerację skóry. Ten zabieg raczej nie pomoże przy bardzo głębokich bliznach. Skuteczniejsze będą mezoterapia igłowa i dermapen. Te zabiegi polegają na nakłuwaniu skóry drobniutkimi igiełkami i wprowadzaniu w jej głębsze warstwy odpowiednio dobranych preparatów. Najskuteczniejszy, ale również najbardziej inwazyjny będzie zabieg wykonany laserem frakcyjnym CO2. Jednak ten zabieg, jak i na przykład zabieg podcinania blizn, musi być wykonany przez dobrego specjalistę, w sprawdzonym salonie medycyny estetycznej.