Wszyscy wiemy, że koty raczej nie przepadają za wodą. Na ogół nie znoszą się kąpać i unikają nawet najmniejszej kropelki. Niestety bardzo często unikają też wody do picia. Szczególnie tej stojącej w ich miseczce. Zastanawialiście się kiedyś czy Wasz kot wypija odpowiednie ilości wody? Martwicie się, że pije za mało i chcielibyście go jakoś zachęcić? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania.

Ile i jaką wodę powinien pić kot?

Koty to zwierzęta pustynne. Naturalnie odczuwają dużo mniejsze pragnienie niż na przykład psy. Jeśli żywią się mokrą karmą to ta w dużym stopniu zaspokaja ich potrzeby. Co jednak jeśli kot je suchą karmę a mimo to pije bardzo mało, a czasem wcale? Może to spowodować duże problemy zdrowotne u Twojego mruczka. Woda kotom jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania, tak samo jak każdemu innemu stworzeniu. Zbyt małe ilości wody mogą wywołać problemy z układem pokarmowym i moczowym, a także zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie całego, kociego organizmu. Jaką wodę powinien pić nasz kot? Najlepiej podawać mu zwykłą wodę z kranu, a jeśli ta jest u Was kiepskiej jakości, możecie podawać wodę źródlaną. Koty nie powinny pić wody mineralnej. A ile powinien wypijać kot? Zależy to przede wszystkim od jego wagi. Zgodnie z zaleceniami weterynarzy, dorosły kot powinien przyjmować około 45 ml wody dziennie na kilogram swojej wagi. Oczywiście to absolutnego minimum zalicza się również wodę spożywaną z pokarmem. Dlatego koty jedzące tylko mokrą karmę, mogą wypijać dużo mniej dodatkowej wody, niż te spożywające karmę suchą.

Jak zachęcić kota do picia?

Twój kot gardzi wodą w miseczce? Być może postawiłeś ją w nieodpowiednim miejscu. Miseczka z wodą powinna znajdować się przede wszystkim z dala od kuwety. Lepiej również nie stawiać jej w pobliżu jedzenia. Kocia natura podpowiada domowym mruczkom, że woda zbyt blisko pożywienia może nie być zdatna do picia. Kot powinien mieć kilka miseczek z wodą, w różnych miejscach w mieszkaniu. Jeśli odpowiednie ustawienie miseczki nie pomoże, możesz spróbować podawać swojemu pupilowi wodę w poidełku albo w fontannie. Koty często są bardziej zainteresowane wodą w obiegu, od tej stojącej. Ruch wody w fontannie może zachęcać je do picia. Jeśli to też nie pomoże, spróbuj dodawać odrobinę wody do każdej porcji karmy podawanej kotu.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać