Bieganie, jazda na rowerze i wszelkie inne wysiłki typowo aerobowe mogą działać dobrze na spalanie tkanki tłuszczowej i mogą być dobrym narzędziem do wyszczuplania ciała i zbijania wagi, jednakże w kontekście ogólnego rzeźbienia ciała, na które składa się również rozbudowa muskulatury, dużo lepiej sprawdza się klasyczny trening z obciążeniem. Czy to wykonany z hantlami, czy to przy pomocy sztangi, zawsze będzie świetnie rozwijać całe ciało. Jest to typ aktywności fizycznej, który kryje w sobie mnóstwo zalet, opisanych szczegółowo poniżej.

1. Ćwiczenia siłowe pomagają schudnąć

Wciąż wielu osobom wydaje się, że najskuteczniejszym narzędziem do przepalania tkanki tłuszczowej, spośród wszystkich aktywności fizycznych, będą aktywności typowo aerobowe, najlepiej te wykonywane przy maksymalnej intensywności, czyli np. szybkie bieganie, jazda na rowerze na wysokiej prędkości albo pedałowanie na orbitreku.

kobiety ćwiczące na siłowni

Od ilości przepalonych kalorii na treningu ważniejsza jest jednak ilość kalorii, którą organizm będzie przepalać po tym treningu, w okresie międzytreningowym, który trwa przecież dłużej od samych ćwiczeń. Porządny trening na siłowni może natomiast wywołać bardzo dobrą reakcję ciała w postaci długotrwałe utrzymującego się, wyższego zapotrzebowania na tlen. Czasami nawet i przez kolejną dobę po ćwiczeniach siłowych organizm może starać się czerpać większe ilości energii, niezbędnej chociażby do regeneracji, a wtedy – jeśli nie dostarczy mu się jej z pożywieniem – będzie ją pobierać z tkanki tłuszczowej, jednocześnie ją przepalając. Najlepsze książki o treningu siłowym podkreślają fakt, że trening siłowy na redukcji może przynieść ogromne efekty.

2. Siłownia bawi, motywuje i satysfakcjonuje

A wbrew pozorom jest to równie ważny aspekt treningu co jego typowy wpływ na rozwój sylwetki, formę czy wydolność. Trudno wytrwać w postanowieniu regularnych ćwiczeń, jeżeli nie ma się do tych ćwiczeń serca i nie pała się do nich prawdziwym zaangażowaniem. Bieganie z czasem staje się nudne, a i rower powszednieje, no bo ile można dzień w dzień przejeżdżać tę samą ilość kilometrów, podczas gdy nie da się zwiększać dystansu w nieskończoność, bo w takim przypadku już po kilku tygodniach taki pojedynczy trening na siłowni mógłby trwać i trzy czy cztery godziny.

Jest sposób na to, by obejść tę możliwą stagnację i cały czas progresować. Wystarczy zdecydować się na ćwiczenia z obciążeniem. Polegają one właśnie na ciągłym podnoszeniu sobie poprzeczki w postaci podnoszenia coraz to większych obciążeń albo np. zwiększani ilości ruchów w jednej serii. Tutaj nie ma przestrzeni na to, by nie można było zrobić kroku w przód. Zawsze da się podnieść coś więcej albo zrobić jedną dodatkową serię. Nagroda w postaci satysfakcji i samozadowolenia jest warta włożonego wysiłku.

3. Ćwiczenia z ciężarem hartują ducha

Bardzo ciekawe jest również dwuwymiarowe działanie treningu siłowego. Wzmacnia on bowiem jednocześnie i ciało, i psychikę. Jak wiadomo oba te elementy organizmu powinny jednak dobrze ze sobą współgrać. Nie da się mówić o zdrowiu, jeżeli tyczy się ono wyłącznie samego zdrowia fizycznego, albowiem zdrowie psychiczne jest równie ważne, a w tym momencie nawet i ważniejsze, albowiem coraz więcej osób ma z nim problem.

trening na siłowni

Depresji nie da się co prawda zwalczyć ćwiczeniami, jednakże dobry trening na siłowni z obciążeniem i oporowe ćwiczenia siłowe z hantlami na pewno zadziałają pozytywnie na nastrój i nieraz dodadzą człowiekowi motywacji do tego, by mógł on lepiej radzić sobie z innymi problemami. Gdy pokonuje się własne bariery i staje się w czymś coraz lepszym, wszystko inne przychodzi z jakąś taką większą łatwością. Nie bez znaczenia jest też wyrzut endorfin, który wywoływany jest przeć ciężki trening z obciążeniem. Endorfiny to w końcu znane hormony szczęścia. Dzięki nim po ćwiczeniach człowiek czuje się szczęśliwszy, ma ochotę na więcej i chętniej udaje się na kolejny trening, bo wie jak będzie się czuć tuż po nim.

4. Trening siłowy w kubie fitness umożliwia poznanie ciekawych osób

W ostatnim czasie coraz więcej osób praktykuje trening siłowy w domu. Jednak to kluby fitness wciąż są najczęściej wybieranym miejscem, aby wykonywać ćwiczenia siłowe. Dzięki temu na siłowniach można poznać wiele osób, które podzielają naszą pasję. Jak wiadomo teraz na siłownie chodzą osoby wykształcone, inteligentne i ciekawe. Skończyły się już czasy, gdy na siłowni mogliśmy spotkać tylko osoby, które uznawane były za typowych dresów lub karków. Obecnie klub fitness może być miejscem nie tylko do treningów, ale i do zawierania ciekawych znajomości, a nawet przyjaźni.

5. Przełamywanie barier i wyjście ze swojej strefy komfortu

Dla wielu osób siłownia może być swoistym treningiem mentalnym. Oczywiście można wykonywać ćwiczenia siłowe w domu. Zaleca się jednak wybierać publiczne siłownie, aby otwierać się na nowe rzeczy. Wiele osób boi się rozpoczynać nowe rzeczy, ponieważ ma opór psychiczny. Siłownia może być naszym treningiem, zarówno fizycznym, jak i mentalnym. To naprawdę świetny sposób na to, aby w końcu zmienić swoje życie. Dzięki temu, że regularnie będziemy wykonywać nowoczesny trening siłowy w publicznym klubie fitness, na pewno poprawimy także swoje skille socjalne.

Oczywiście można by jeszcze wymienić wiele innych zalet treningu siłowego, jak chociażby jego zdolność do poprawiania metabolizmu czy poprawiania postawy. Każdy sam powinien po prostu spróbować go wykonać i zobaczyć, jak codzienne życie może się znacznie zmienić pod jego wpływem.