NATO dokonuje analizy szkodliwości wycieku tajnych dokumentów wojskowych, które w internecie sprzedaje grupa hakerów. Mają one zawierać dane na temat planów odnośnie broni używanej przez sojuszników NATO podczas wojny rosyjsko – ukraińskiej.
BBC poinformowało o kradzieży danych wojskowych związanych z dużym i znaczącym koncernem zbrojeniowym MBDA Missile Systems. Producent miał donieść, że informacje wyciekły w sposób nielegalny z zewnętrznego dysku twardego. Wskazał też, że obecnie współpracuje z włoskimi władzami w celu ustalenia okoliczności, w tym miejsca, gdzie doszło do naruszenia ich bezpieczeństwa.
NATO z kolei w wydanym oświadczeniu poinformował o badaniu twierdzeń na temat rzekomo skradzionych z MBDA danych, lecz przedstawiciele paktu jak dotąd nie potwierdzają jakoby miało dojść do naruszenia jakiejkolwiek sieci w ramach infrastruktury sojuszu.
BBC podało, że działający na rosyjskojęzycznych i anglojęzycznych forach cyberprzestępcy oferują obecnie do sprzedaży pakiet 80 gigabajtów skradzionych danych za kwotę 15 bitcoinów czyli nieco ponad 300 tysięcy euro. Hakerzy twierdzą, że mają już przynajmniej jednego potencjalnego nabywcę. Dodali też, że przejęte przez nich dane zawierają między innymi „dokumentację projektową, rysunki, prezentacje, materiały wideo” a także fotograficzne, umowy i korespondencję koncernu MBDA z innymi firmami.
Dziennikarze BBC, którzy mieli możliwość zobaczenia bezpłatnej próbki o wielkości 50 MB twierdzą, że zawierała ona dokumenty z oznaczeniami „NATO secret”, których nieuprawnione ujawnienie mogłoby wyrządzić poważne szkody. Przykładowe akta, których BBC nie było w stanie zweryfikować, mają zawierać szczegółowe opisy misji „łącznościowo – wywiadowczej” prowadzonej przez siły powietrzne końcem 2020 roku w Estonii.przykładowe pliki w ramach próbki mają zawierać prezentację, która w szczegółach przedstawia działanie Land Ceptor CAMM, czyli pocisków rakietowych ziemia – powietrze produkcji MBDA Missile Systems. Jeden z takich pocisków niedawno wysłano do Polski i, jak podaje brytyjski serwis, ma on zostać użyty na Ukrainie w ramach systemu Sky Sabre.