Najnowszy sondaż politycznych preferencji Polaków wskazuje istotne zmiany. Wyniki pokazują coraz mniejszą różnice między PiS a PO.
Sondaż ten jest o tyle istotny, że wykonał go rządowy ośrodek CBOS. Według najnowszych badań, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę to do Sejmu weszły by tylko cztery partie polityczne a frekwencja sięgnęła by 76 %.

Wyniki – dalsze zmiany preferencji politycznych

Wyniki pokazują, że wybory w obecnej sytuacji wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, czyli koalicja PiS, Solidarnej Polski i Partii Republikańskiej. Głos na to ugrupowanie polityczne zadeklarowało 31 % ankietowanych czyli o 2 punkty procentowe mniej niż w poprzednim badaniu przeprowadzonym na przełomie czerwca i lipca.

Na drugim miejscu byłaby Koalicja Obywatelska, czyli Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska oraz Zieloni, dla której poparcie wyniosłoby 21 %, co stanowi wzrost o 3 punkty procentowe względem poprzedniego sondażu. Kolejna na liście Polska 2050 otrzymała by 10 % głosów czyli 2 % więcej niż we wcześniejszej edycji badania CBOS.

Na czwartym miejscu, tuż pod podium znalazła by się Konfederacja Wolność i Niepodległość, dla której głos oddałoby 7 % respondentów czyli o 1 punkt więcej niż wcześniej.

Poza Sejmem, według wyników tego badania znalazła by się Lewica, której poparcie spadło od ostatniego badania z 5 do 4 %. Podobnie PSL – Koalicja Polska z poparciem 2 % i spadkiem o 1 punkt od poprzednich badań. Po 1 % poparcia uzyskałyby Porozumienie Jarosława Gowina oraz ruch Kukiz’15.

Metodologia badania

Najnowsze badanie z cyklu „Aktualne problemy i wydarzenia” rządowego ośrodka CBOS przeprowadzone zostało w dniach 14 – 25 sierpnia na losowej próbie 1043 dorosłych pełnoletnich Polaków wybranych z rejestru danych PESEL. W ankiecie zastosowano metodę mixed – mode, co oznacza, że każdy z respondentów samodzielnie wybierał metodę przeprowadzenia wywiadu mając do wyboru CAPI, wywiad bezpośredni z udziałem ankietera, CATI, czyli wywiad telefoniczny po uprzednim skontaktowaniu się z ankieterem CBOS lub też metodę CAWI czyli samodzielne wypełnienie ankiety w internecie. Każda z metod miała identyczną strukturę oraz zestaw pytań. Metodę CAPI wybrało 60 % badanych, CATI 23,3 % natomiast CAWI 16,7 %.