Własna strona internetowa jest bardzo ważnym narzędziem biznesowym. Pomaga rozreklamować swoją firmę, czy działalność w Internecie, a jest to przecież źródło, z którego korzysta większość osób, czyli większość naszych potencjalnych klientów. Dla wielu z nas stworzenie strony internetowej może być nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli nigdy nie wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia. Okazuje się jednak, że stworzenie własnej strony www wcale nie jest tak trudne jak się wydaje. Jeśli nie chcemy zlecać tego zadania żadnej firmie, bez większych problemów stworzymy stronę, która będzie wizytówką naszej firmy.

Strona internetowa WordPress – co to takiego

Jeżeli nie mamy większej wiedzy ani doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, najłatwiej będzie skorzystać z oprogramowania, które nie wymaga specjalistycznej wiedzy w tym zakresie. Jednym z bardziej popularnych jest system WordPress. Początkowo został on stworzony głównie z myślą o prowadzeniu blogów, jednak obecnie stał się bazą ogromnej ilości stron internetowych. Co ciekawe, szacuje się, że ponad połowa istniejących stron internetowych jest oparta właśnie na tym systemie zarządzania treścią. Ogólnie rzecz biorąc, WordPress pozwala na stworzenie własnej strony internetowej za pomocą edycji już gotowego motywu. Poza tym, nie musimy się domyślać co i jak edytować, gdyż do każdego z motywów załączona jest szczegółowa dokumentacja, która pozwala na bezproblemowe wprowadzenie zmian w każdym motywie. Trzeba jednak zauważyć, że dokumentacja zazwyczaj dostępna jest tylko w języku angielskim, ważna jest więc jego znajomość przynajmniej na poziomie umożliwiającym przynajmniej zrozumienie podanej treści.

jak stworzyć stronę internetową

Zanim zaczniemy tworzyć stronę internetową

Wszystko, o czym wspomnieliśmy wyżej jest możliwe, kiedy system WordPress jest już zainstalowany na naszym serwerze. No właśnie, zanim przystąpimy do tworzenia strony, musimy posiadać wykupiony serwer (nazywany też hostingiem). Jeżeli tworzymy tylko jedną podstawową stronę internetową, wystarczy hosting w wersji podstawowej, warto jednak zwrócić uwagę na to, że niektórzy usługodawcy oferują serwery przeznaczone właśnie do tworzenia strony na WordPressie. Wybierając takie rozwiązanie, zostaniemy przeprowadzeni krok po kroku przez instalację systemu na serwerze. Jeśli jednak wybieramy podstawowy hosting, będziemy musieli samodzielnie poradzić sobie z instalacją WordPressa. Poza tym, oprócz hostingu potrzebujemy również domeny. Można powiedzieć, że to nazwa, która będzie reprezentowała naszą firmę. Najlepiej aby w nazwie domeny znalazła się nazwa firmy lub określenie, które kojarzy się z prowadzoną przez nas działalnością. Posiadając te podstawowe elementy, możemy przejść do tworzenia naszej strony internetowej.

Darmowa strona internetowa

Wiele osób na początek swojej przygody z tworzeniem strony internetowej wybiera jej darmową wersję. Ma ona zarówno swoje wady, jak i zalety. Aby była ona w pełni darmowa, możemy wybrać jeden z wielu motywów dostępnych w sieci. Są one dość proste w obsłudze i edycji, jednak musimy pamiętać o tym, że mogą się one znacząco różnić od wersji demo, którą widzieliśmy na stronie demonstracyjnej. W większości przypadków, na początek musimy zaimportować demo strony, tak aby przypominała ona tę wersję, którą widzieliśmy wcześniej. Jeżeli to już za nami, możemy przystąpić do edycji strony. Niemal każdy motyw oparty jest na jednym z popularnych buiderów. Najbardziej rozpowszechnionym darmowym builderem jest Elementor, który pozwala na dość spore możliwości edycji motywu i wprowadzania w nim różnorodnych zmian. Mamy do wyboru również płatne motywy, które bardzo często korzystają z bardziej rozszerzonych builderów o większej ilości funkcji, takich jak na przykład Elementor Pro, czy WP Bakery Page Buider. Jeden i drugi ma swoich zwolenników i trzeba przyznać, że na obu pracuje się dość łatwo i intuicyjnie. Dość ciekawym rozwiązaniem jest również Divi. Tutaj wystarczy jednokrotne wykupienie licencji i możemy tworzyć niezliczone strony internetowe o różnym wyglądzie.

strona internetowa

Jaki motyw na stronę internetową wybrać

Jak już wspomnieliśmy, mamy do wyboru bezpłatne oraz płatne motywy. Jednak nie jest to jedyna różnica. Motywy różnią się również tematyką, kolorystyką, a także (a może przede wszystkim) funkcjonalnością. O ile dwie pierwsze rzeczy, czyli tematykę oraz kolorystykę strony można zmienić, o tyle jej funkcjonalności już nie zmienimy. Przy wyborze motywu warto więc sugerować się właśnie tym kryterium. Z drugiej strony, jeśli nigdy jeszcze nie tworzyliśmy strony internetowej, zmiana kolorystyki poszczególnych elementów może przysporzyć nam nieco trudności, warto więc postawić na motyw w takiej kolorystyce, która będzie nam odpowiadała. O ile bardzo łatwo można zmienić kolory globalne, o tyle zmiana poszczególnych grafik i dopasowywanie ich kolorów jest dość skomplikowana i wymaga dodatkowej wiedzy. Podobnie, na początek naszej przygody ze stronami internetowymi, prawdopodobnie lepiej będzie wybrać taki motyw, który odpowiada tematycznie naszej działalności. Dzięki temu nie będziemy musieli dokonywać w nim wielu modyfikacji.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać