Pierwsze poważne ochłodzenie już za nami, a w konsekwencji sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Nikomu nie trzeba chyba mówić, że jakość powietrza w sezonie zimowym budzi wiele zastrzeżeń. Jednak samo powietrze możemy sobie zarówno przez oczyszczacze powietrza, jak i naturalnie. Jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Powietrze pod kontrolą

Bez względu na to, czy mieszka się w dużym mieście, czy też na wsi, w sezonie grzewczym wychodząc z domu, w powietrzu czujesz smog. O ile w poprzednich latach bardziej zwracano na to uwagę, o tyle w dobie kryzysu energetycznego, niewielu o tym myśli. A życie w smogu, nawet sezonowym, potrafi negatywnie odbić się na funkcjonowaniu całego organizmu. To właśnie przez smog pojawia się astma, przewlekłe choroby płuc czy ostra niewydolność oddechowa. Życie w zanieczyszczonym powietrzu powoduje również większe prawdopodobieństwo pojawienia się raka płuc, udaru mózgu czy też choroby niedokrwiennej serca. Na szczęście można działać naturalnymi sposobami. Jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Sprawdź też: Te kwiaty doniczkowe musisz mieć w swoich czterech ścianach!

Jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Naukowcy pracujący w NASA w oficjalnym raporcie wymienili aż 18 roślin, które zbawiennie wpływają na jakość powietrza. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim:

  • paprotka
  • bluszcz
  • anturium
  • figowiec
  • skrzydłokwiat
  • palma bambusowa

Rośliny te nie potrzebują wielkich nakładów finansowych związanych z opieką. Muszą mieć po prostu dostęp do światła i być regularnie nawadniane oraz przynajmniej raz w roku nawożone. Co istotne, nie musisz od razu zakładać całej plantacji w pomieszczeniu. Wystarczy dwa do czterech kwiatów, aby cieszyć się zdrowym powietrzem.

Zobacz również: Mieszkanie w stylu new glamour. Sprawdź jak je urządzić!

Jeżeli masz ogród, doskonałym pomysłem będzie zasadzenie, chociażby żywopłotu świerkowego. Zastanawiając się, jakie rośliny oczyszczają powietrze, wybierz właśnie takie, które pochłaniają nawet do 80 procent zanieczyszczeń pochodzących z ulicy. Nie wspominając już o naturalnym ekranie dźwiękowym, tłumiącym wszystkie najbliższe dźwięki, pochodzące zewnątrz.