W sezonie jesienno-zimowym, ból zatok to jedna z najczęstszych przypadłości z jakimi musimy się borykać. Domowe sposoby na chore zatoki to pierwsza reakcja, na którą warto zdecydować się jeszcze przed wizytą u lekarza, aby chwilowo uśmierzyć ból Jednak, gdy nadal sprawiają dyskomfort, koniecznie trzeba zwrócić się do lekarza.

Czy zatoki bolą?

Zatoki znajdują się w kościach dookoła nosa. Jeżeli odczuwasz ból w okolicach czoła, to znak, że chorują zatoki czołowe. Z kolei gdy przy nasadzie nosa, będą to zatoki klinowe, a poniżej oka, zatoki szczękowe. Pomagają one w nawilżaniu i ogrzewaniu powietrza wpływającego do organizmu. Lekarze sugerują, że są również odpowiedzialne za nagłe różnice ciśnień. Jedno jest pewne, gdy bolą, z pewnością to odczujesz i to w bardzo dotkliwy sposób.

Zobacz również: Jak się uchronić przed nawrotami przeziębienia?

Domowe sposoby na chore zatoki

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest – reaguj jak tylko poczujesz pierwsze objawy. Dzięki szybkiemu działaniu nie tylko zapobiegniesz rozwojowi stanu zapalnego, ale i szybciej wrócisz do pełni sił. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na chore zatoki jest płukanie. Gotowy roztwór możesz kupić w aptece, albo przygotować go w kuchni. Musisz mieć tylko sól, ciepłą wodę i przyrząd o wdzięcznej nazwie: gruszka. W szklance ciepłej wody rozpuść pół łyżeczki soli. Następnie nabierz wody do gruszki i stojąc nad zlewem, przepłucz zatoki.

Sprawdź też: Czy można trenować z przeziębieniem? Odpowiedź jest jedna!

Kolejny sposób to inhalacje. Świetnie sprawdzają się w przypadku objawów bólu zatok u dzieci i osób starszych. Jeżeli nie masz inhalatora, doskonale sprawdzi się również miska, gorąca woda i ręcznik. Do większego garnka wlej kilka szklanek wody i zagotuj, dodając również pokrojony w plastry imbir oraz cytrynę. Tak przygotowany napar, przelej do miski. Zachowując ostrożność, pochyl się nad miską, przykrywając głowę ręcznikiem i po prostu wdychaj. Zabieg ten możesz wykonywać maksymalnie dwa razy dziennie przez około 10 minut.

Leki na zatoki

Domowe sposoby na chore zatoki to również różnego rodzaju syropy oraz leki dostępne w aptece. Syropy wykonywane domowym sposobem, to przede wszystkim z cebuli, igieł sosny, czosnku oraz tymianku.