Styl glamour zyskał w Polsce popularność już kilka lat temu i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Cechują go liczne odwołania do stylistyki barokowej, dzięki którym mieszkanie lub dom nabierają wytwornego charakteru.
W jaki sposób zaaranżować mieszkanie w stylu glamour, jakie dodatki i akcesoria wybrać oraz które kolory idealnie wpisują się w ten niezwykle wysublimowany i oryginalny nurt?
Mieszkanie w stylu glamour – czyli jakie?
Co to właściwie znaczy, że mieszkanie jest zaaranżowane w stylu glamour? Aby to zrozumieć, trzeba wpierw zagłębić się w znaczenie tego słowa, które na polski przetłumaczyć należy jako „przepych”.
Istotnie, wnętrza urządzone w tym stylu epatują luksusem, często ocierającym się o kicz. Dlatego aby nie „przesadzić” z ilością błyskotek i fikuśnych dodatków, warto zachować umiar – dzięki temu uzyskany efekt będzie kojarzył się ze złotą erą Hollywood, a nie z nowobogackimi willami urządzonymi ręką egzaltowanej pani domu.
Prawidłowa aranżacja mieszkania „glamour” to zatem przede wszystkim elegancja. Jednak nie jest to iście galowy blichtr rodem z muzealnych komnat. To elegancja z przymrużeniem oka, w której jest szerokie pole do odstępstw od konwencji. Styl glamour kochają więc indywidualistki, które nie boją się wprost przyznać do tego, że radość sprawia im posiadanie pięknych, drogich przedmiotów.
Stąd we wnętrzach zaaranżowanych w tym stylu znaleźć można mnóstwo złotych i kryształowych dodatków, a także mięsistych, miękkich tkanin tapicerskich. Mieszkanie w stylu glamour ma być nie tylko szykowne, ale również niezwykle komfortowe – tak aby każdy, kto je odwiedzi, zapragnął zanurzyć się w unikalnej, nieco pałacowej atmosferze tych pomieszczeń, a następnie opuścił je, pachnąc perfumami ich właścicielki.
Kolorystyka mieszkania w stylu glamour
Z jakimi kolorami kojarzy się styl glamour? Przede wszystkim z rozmaitymi duetami, w których dominująca jest biel. Kanoniczymi parami w stylu glamour są więc biel i pudrowy róż lub biel i fiolet.
Tego rodzaju połączenia sprawdzają się idealnie w sypialni lub salonie, gdzie uzupełnione o barokowe dodatki zapewnią efekt „wow”. Ale glamour to znacznie więcej niż fuzja bieli z pastelami. Styl ten można zaadaptować do własnych potrzeb, uzupełniając go o szlachetne, głębokie barwy jak np. morski niebieski, szmaragdową zieleń, arystokratyczne bordo. Te kolory idealnie sprawdzą się na materiałach obiciowych, zwłaszcza tych o strukturze weluru i pluszu. Wyrazista tapicerka fotela, pufy lub węzgłowia łóżka sprawi, że całość będzie zarazem elegancka, jak i niezwykle oryginalna.
A propos obić, nie sposób nie wspomnieć o niezwykle charakterystycznym elemencie stylu glamour, jakim są pikowane meble. Kanapy i fotele w stylu chesterfield, silnie inspirowane stylem ludwikowskim, są tu więc jak najbardziej na miejscu. Stylowi glamour można dodać nieco rockowy pazur, decydując się na meble zdobione złotymi ćwiekami – wówczas delikatny welur można zamienić na czarną ekoskórę, która sprawi, że wnętrze nabierze nieco drapieżności.
No dobrze, a co z meblami z płyty, takimi jak szafy, komody i regały? Absolutnym hitem ostatnich lat są meble z akrylowymi frontami, które charakteryzują się dużym połyskiem. Najpopularniejsze kolory frontów w stylu glamour to oczywiście czerń i biel, choć coraz częściej zdarzają się mieszkania zaaranżowane w stylu glamour, w których wybrano fronty w kolorze szarym.
Meble na wysoki połysk to oczywiście nie jedyna możliwość, by nadać wnętrzom luksusowy charakter. Wielbicielki antyków i mebli postarzanych mogą zdecydować się na wyposażenie inspirowane stylem Ludwika XVI – na rynku dostępnych jest coraz więcej zdobionych komód, szezlongów i krzeseł, które idealnie wpisują się w pełen przepychu styl francuskiego króla.
Dodatki i akcesoria w stylu glamour – jakie wybrać?
Nie da się ukryć, że styl glamour to jeden z tych, w których za atmosferę odpowiadają w dużej mierze wszelkie akcesoria, bibeloty i elementy ozdobne. Zatem jakie dodatki i akcesoria do mieszkania w stylu glamour będą odpowiednie? Możliwości jest wiele. Można postawić na uwspółcześnioną wersję glamour, w której dominować będą ozdoby w kolorze srebrnym, takie jak np. ramy luster, wazony, uchwyty meblowe i okucia. Całość może zostać uzupełniona o kryształowe dekoracje – np. w postaci stylowego żyrandola, lampki nocnej czy też drobnych kryształków zdobiących firany.
Inną opcją jest glamour osadzony mocniej w stylu vintage. Wówczas zamiast srebra warto postawić na złoto i bogate ornamenty. Wielbicielki tapet z kwiecistym wzorem z pewnością puszczą wodze fantazji i zadbają o to, by w każdym pokoju znalazła się przynajmniej jedna ściana ozdobiona grafiką inspirowaną pałacowymi gobelinami. W stylu glamour ważną rolę odgrywają dywany.
Można zdecydować się na bardziej przytulną wersję glamour w stylu nowoczesnej księżniczki i postawić na puchaty dywan w stylu shaggy lub pójść w kierunku przeciwnym i wybrać bardziej dystyngowany, pastelowy model zdobiony celowo postarzonym wzorem vintage.
Styl aranżacyjny glamour to doskonały wybór dla osoby pewnej swojej wartości, która chce czuć się w domu komfortowo i nie zamierza udawać kogoś, kim nie jest. Wnętrza tego rodzaju, za sprawą licznych odwołań do historycznego wystroju i architektury, są ponadczasowe i będą dobrze się prezentować niezależnie od aktualnie panujących trendów.