Stan skóry i włosów w dużej mierze odzwierciedla to, w jakiej kondycji jest całe ciało. Często na forach poświęconych pielęgnacji, internauci spierają się o to, co ile dni myć włosy. I jak to zwykle bywa, ile głosów, tyle opinii. Eksperci również odpowiadają – to zależy. Tylko od czego?

Skalp pod lupą

Aby właściwie określić to, co ile dni myć włosy, przede wszystkim określ, jaką masz skórę głowy. Najprościej jest popatrzeć na swoją twarz. Jeżeli cera jest sucha, to skalp również będzie miał tendencję do przesuszania. Gdy zmagasz się z niedoskonałościami i zatkanymi porami, skóra głowy również będzie produkować więcej sebum. I analogicznie do tego, ustal optymalny czas, kiedy będziesz dbać o swoje włosy.

Sprawdź również: Gotowy sposób na pielęgnację włosów kręconych!

Co ile dni myć włosy?

Aby więc odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim musisz zdefiniować stan swojego skalpu. Jeżeli używasz kosmetyków modelujących oraz prostownicy czy suszarki, musisz liczyć się z tym, że włosy będą wymagać częstszego mycia. Dermatolodzy jednak są zgodni co do tego, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla skóry normalnej, jest mycie do dwa, trzy dni.

Nie zasypiaj z mokrymi włosami!

Zbyt częste mycie włosów sprawia, że mogą one być wysuszone i matowe. Z drugiej strony nadmierne przetłuszczanie również niezbyt dobrze wpływa na skalp i porost włosów, bo zatkane zostają pory oraz cebulki włosowe. Jednak to nie jedyne problemy, z jakimi możesz się zmagać podczas pielęgnacji włosów. Pod żadnym pozorem nie zasypiaj z mokrymi włosami. O wiele korzystniej jest podsuszyć je suszarką. Dzięki temu na następny dzień będą się doskonale układać.

Zobacz też: Peeling do skóry głowy. Podpowiadamy, jaki wybrać!

Czym myć włosy?

Przed laty panowało przekonanie, że najlepiej myć włosy samą wodą. Jednak szybko okazało się, jak mało trafne to było. Skóra głowy, podobnie jak całego ciała, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i czegoś więcej niż zwykła woda. Kupując szampon, dostosuj jego działanie do predyspozycji, jakie ma skalp. Natomiast odżywka czy maska musi być dopasowana do samego włosa.