Często we włosach znajdujemy drobinki martwego naskórka, nie wygląda to estetycznie i możemy czuć się skrępowani.
Na szczęście nie wszystko stracone, ponieważ istnieje kilka sposobów pozbycia się go, bez dodatkowych wydatków na zabieg w gabinecie kosmetycznym czy lekarskim.
Jaki peeling do skóry głowy?
Przesuszony naskórek możemy zlikwidować z naszej głowy w sposób mechaniczny, czyli pocierając kosmetykiem z drobinkami. Drugim sposobem jest zastosowanie kosmetyków o specjalnie dostosowanym do tego problemu działaniu, które skutkują rozpuszczeniem obumarłych komórek.
Najbardziej polecanym sposobem jest peeling skóry głowy – w tym artykule omówimy trzy rodzaje peelingów. Opowiemy również, jak poprawnie ich używać.
Peeling mechaniczny
Pierwszym rodzajem jest peeling mechaniczny. Jego działanie polega na tym, że w jego składzie znajdują się drobinki danego materiału, które złuszczają naskórek z głowy, który następnie spłukujemy. Należy pamiętać, że drobinki różnią się substancjami z jakich są zrobione oraz swoim rozmiarem. Jeżeli interesuje nas ich rozmiar to spokojnie do wyboru mamy kilka opcji – istnieją peelingi z ziarnami o dużej wielkości, czyli gruboziarniste oraz takie, które posiadają małe drobinki, czyli drobnoziarniste.
Ten rodzaj peelingu najbardziej polecany jest, gdy posiadamy skórę suchą i wrażliwą. Wtedy zaś powinniśmy zdecydować się na peeling, który w swoim składzie posiada mniejsze drobinki. Jednak peeling posiadający większe drobinki, może skutecznie pomóc przy pielęgnacji skóry tłustej oraz skóry zanieczyszczonej. Podczas używania peelingów mechanicznych nie wolno nam przesadzać z ilością zabiegów dlatego, że mogą za bardzo naruszyć barierę ochronną naszej skóry głowy. Niestety przy zbyt częstym lub nieodpowiednim stosowaniu mogą podrażnić skórę, dlatego powinniśmy stosować go raz lub dwa razy w tygodniu.
Peeling chemiczny
Peeling chemiczny znakomicie się sprawdza w przypadku uciążliwego złuszczania się naskórka z głowy. Jego działanie polega na tym, że spowalnia lub całkiem wstrzymuje proces złuszczani i pobudza skórę do odnowy. Za proces, który zachodzi podczas stosowania peelingu chemicznego odpowiadają specjalnie dobrane do danych potrzeb związki chemiczne. Peeling chemiczny najczęściej składa się z kwasów, które powodują większą produkcję kolagenu i elastyny, ale również umożliwiają pozbycie się martwego naskórka. Dzięki temu kondycja naszych włosów z czasem ulega znacznej poprawie. Co do zaleceń stosowania tego typu peelingów to, peelingi chemiczne rekomendowane są dla sposób borykających się z trądzikiem, lecz jeżeli stan ran jest ciężki jest on odradzany. Osoby posiadające blizny i przebarwienia mogą go stosować, a nawet jest dla nich zalecany.
Pielęgnacja skóry głowy przy użyciu peelingu chemicznego powinna być wykonywana w domu najczęściej raz w tygodniu. Przy wyborze peelingu chemicznego należy zwrócić uwagę na zawartość kwasów w jego składzie. Przy produkcji takich peelingów najczęściej wykorzystywanymi kwasami są kwasy AHA, czyli takie, które bezproblemowo rozpuszczają się w wodzie i skutecznie działają na powierzchnię skóry.
Peeling enzymatyczny
Ostatnim rodzajem peelingu, który omówimy w tym artykule jest peeling enzymatyczny. . Jeżeli decydujemy się stosować peeling tego typu, to powinniśmy wiedzieć, że podczas jego stosowania naskórek z głowy złuszczany jest poprzez zawarte w peelingu enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek. Ciekawym faktem jest to, że enzymy działają skuteczniej nawet od peelingów mechanicznych, które posiadają drobinki.
Najczęściej polecany jest dla osób posiadających skórę wrażliwą, która często i łatwo podrażnia się od tarcia, ponieważ podczas stosowania tego produktu nie musimy trzeć rękami po skórze, jak w przypadku peelingu mechanicznego. Peeling enzymatyczny możemy stosować do 2 razy w tygodniu.
Jaki rodzaj peelingu wybrać do skóry głowy?
Rodzaj peelingu powinien być zawsze dobierany do potrzeb skóry głowy oraz rodzaju włosów. Należy również pamiętać, aby nie wykonywać ich zbyt często ponieważ może to grozić podrażnieniem skóry głowy.