Właściwa pielęgnacja nowego tatuażu ma duże znaczenie dla jego wyglądu w przyszłości. Dlatego od wyboru zabiegów pielęgnacyjnych zależeć będzie jak szybko przebiegnie proces gojenia.

Natomiast brak znajomości podstawowych zasad może przynieść negatywne skutki. Dlatego warto zadbać o to, aby skóra jak najszybciej zregenerowała się, natomiast tusz pozostał w jej głębszych warstwach.

Poprawna pielęgnacja nowego tatuażu tuż po jego zrobieniu

Tuż po przeprowadzonym zabiegu wykonania tatuażu skóra zostaje zdezynfekowana, tatuator usuwa również resztki wazeliny oraz tuszu. Obecnie zamiast plastycznej folii mającej zabezpieczać ranę przed uszkodzeniem wykorzystuje się tak zwaną drugą skórę. Jest to folia, którą nakłada się na około 24-48 godzin.

Po upływie tego czasu należy delikatnie odkleić folię, jednak istotne jest, aby zrobić to pod prysznicem. Folia zwana inaczej drugą skórą jest w pełni bezpieczna, wodoodporna i hipoalergiczna. Przepuszcza również powietrze, przez co skóra może oddychać. Dlatego tak ważne jest, aby nosić folię przynajmniej 24 godziny po zrobieniu tatuażu.

Jak pielęgnacja wpływa na gojenie nowego tatuażu?

Pielęgnacja i gojenie nowego tatuażu rozpoczyna się od zdjęcia nałożonej w folii. Kiedy zwiększy się dostęp do tlenu wówczas rana będzie mogła goić szybciej. Po zdjęciu folii można zastosować także specjalny środek dedykowany skórze wytatuowanej.

Dostępne są także środki hipoalergiczne w postaci żelu. Warto także na świeży tatuaż nałożyć bardzo cienką warstwę maści lub kremu. Istnieją do tego specjalnie dedykowane produkty, które przyspieszają gojenie się skóry, a jednocześnie zapobiegają jej wysuszaniu. Należy również regularnie myć tatuaż, najlepiej 2 do nawet 4 razy w ciągu dnia. Czynność tę powtarza się aż do chwili całkowitego zagojenia rany. Tym samym po zdjęciu folii warto przemywać tatuaż zimną wodą, a następnie smarować go żelem hipoalergicznym.

Podczas przebywania w domu zakładanie folii nie zawsze jest konieczne. Jednak podczas wyjścia lepiej decydować się na zabezpieczenie tatuażu folię. W ten sposób skóra nie przyklei się do ubrania.

W jaki sposób postępować z nowym tatuażem?

Zabiegi pielęgnacyjne wpływają na szybkość gojenia się nowego tatuażu. Wewnątrz skóry zachodzą bardzo intensywne procesy regeneracyjne. Tym samym należy zapewnić odpowiednie warunki, aby nowy tatuaż mógł szybko się wygoić. Na tempo gojenia wpływa między innymi długość i jakość snu.

Dlatego wówczas warto wysypiać się, aby organizm mógł się zregenerować. Nie należy natomiast spożywać alkoholu, który może spowalniać proces gojenia. Istotnym elementem jest również dbanie o świeżą i czystą pościel. Dzięki czemu można eliminować ryzyko kontaktu skóry z zanieczyszczeniami i bakteriami. Warto także unikać nadmiernego kontaktu z psami i kotami. Pozwoli to na wyeliminowanie ryzyka zadrapań tatuażu.

Nowy tatuaż? Pamiętaj o nawilżaniu!

Pielęgnacja i gojenie nowego tatuażu nie może obyć się także bez regularnego nawilżania skóry. W tym celu na początku warto wykorzystywać specjalistyczny krem do tatuażu. Należy również pamiętać, że gojenie tatuażu jest długotrwałym procesem, składającym się z kilku etapów. Oznacza to, że zanim skóra wygoi się w pełni może upłynąć nawet kilka tygodni. W pierwszym etapie, czyli do tygodnia po wykonaniu tatuażu mamy do czynienia z otwartą rano. Skóra jest wówczas mocno zaczerwieniona, wydobywa się osocze oraz krew. Wówczas skóra może wydawać się lekko posiniaczona. Dlatego należy nosić wówczas przewiewne ubrania, najlepiej wykonane z naturalnych tkanin.

Natomiast już w drugim tygodniu skóra rozpoczyna właściwy proces gojenia. Zaczyna delikatnie spędzić oraz łuszczyć się. Nie należy jednak drapać tatuażu. Ulgę przynosi z kolei przykładanie ręcznika z kostkami lodu.