Wiele osób ma w domu psa lub kota. Równie popularne są króliki, chomiki i świnki morskie. Czasem jednak decydujemy się na hodowanie mniej popularnych i mniej lubianych zwierząt. Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie w domu pająka, lub nawet kilku osobników tego gatunku. Jednak nie jest to tak proste, jak opieka nad psem. Przyszli posiadacze pająków powinni odpowiednio się do tego przygotować. To bardzo ciekawe hobby, jednak będziemy potrzebować wiele informacji, które ułatwią nam to niełatwe zadanie.

Podstawowa wiedza na temat pająków i gatunki, które możesz mieć w domu

Pająki należą do gromady pajęczaków i typu stawonogów. Są to zwierzęta, które żyją na lądzie, chociaż istnieje również kilka gatunków wodnych. Wszystkie posiadają dwie pary odnóży gębowych, oraz cztery pary odnóży krocznych. Odnóża gębowe kończą się pazurkami jadowymi. Największe gatunki osiągają nawet 30cm. Wszystkie pająki wytwarzają przędzę za pomocą gruczołów znajdujących się w odwłoku. Pająki tkają sieć, w którą następnie łapią ofiary, które zjadają. Są też gatunki pająków, które namierzają swoje ofiary i następnie je ścigają. Przejdźmy zatem do gatunków, które może hodować w domu początkujący. Bo chociaż pająki są bardzo wymagające, to są gatunki, które potrzebują odrobinę mniej uwagi. Dla osoby, która zaczyna przygodę z pająkami, doskonale sprawdzi się na przykład ptasznik białokolanowy. Rośnie do 20cm i ma bardzo ciekawy wygląd. Jego odwłok pokryty jest białymi pasami. Inny gatunek, który jest idealny do domowej hodowli to ptasznik olbrzymi. Nazwa jest tu nieprzypadkowa, ponieważ rosną one aż do 30cm! Dla osób początkujących poleca się pająki naziemne, gdyż są najłatwiejsze w hodowli. Zdecydowanie powinny unikać za to pająków podziemnych. Są to najbardziej jadowite osobniki, najtrudniejsze do hodowania.

Czym karmić pająki i jakie akcesoria kupić?

Pokarm, który powinniśmy podawać pająkowi zależy przede wszystkim od jego gatunku i wieku. Młode osobniki chętnie zjedzą larwy much i wylęg świerszcza. Ciut starsze nie pogardzą wyzwaniami. Możesz dawać im muchy, motyle, świerszcze i karaczany. Dorosłe pająki należy karmić, nie tylko owadami, ale także kręgowcami. Możesz spróbować karmić swojego pupila żabami, czy też jaszczurkami, a nawet pisklakami. Jakie akcesoria będą Ci potrzebne na sam początek? Przede wszystkim terrarium oraz podłoże do niego. Może to być ziemia i torf. Pająk musi mieć także pojemniczek na wodę oraz termohigrometr, który zmierzy wilgotność oraz temperaturę w terrarium. Dodatkowo należy zadbać o oświetlenie i ogrzewanie mieszkania pająka. Warto je również wyposażyć w kryjówki, w których będzie mógł się schować.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać