Znajomość przynajmniej jednego języka obcego wydaje się być w dzisiejszym świecie wręcz koniecznością. Umiejętność porozumiewania w języku obcym bardzo często jest wymagana przez pracodawców. Zazwyczaj wymagany jest język angielski, jednakże nie jest to regułą i można znaleźć coraz więcej ofert pracy skierowanych do osób, które znają inne języki. Jeśli zaś chodzi za inne obszary życia, język obcy również przydaje się często. Wakacyjny wyjazd za granicę najpewniej będzie związany z koniecznością porozumiewania się w języku innym niż polski. Ponadto jeśli chodzi o źródła wiedzy, to możliwość zdobywania jej ze źródeł zagranicznych może czasem być jedyną sposobności był zgłębić jakiś temat. Czy istnieje zatem możliwość nauczyć się samodzielnie jakiegoś języka obcego bez wychodzenia z domu? Spróbujemy na to pytanie odpowiedzieć.

Czy da się zrobić to samemu

To czy da się nauczyć języka obcego samemu zależy od wielu czynników. Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki rezultat ma przynieść nasza nauka. Do tego dochodzi także kwestia poziomu z jakiego się zaczyna. Jeśli znasz już dany język na poziomie średnio-zaawansowanym to z pewnością będzie możliwe pogłębianie swojej znajomości na własną rękę. Ułożenie dobrego planu powtórek gramatyki, zapoznawanie nowego słownictwa oraz godzina konsultacji z nauczycielem raz na kilka tygodni powinny przynieść bardzo dobre efekty. Jeśli natomiast chcesz zacząć od zera i osiągnąć poziom swobodnej komunikacji to może być to ciężkie do osiągnięcia. Z całą pewnością największym problemem będzie brak możliwości ćwiczenia umiejętności mówienia. W takiej sytuacji warto pomyśleć o regularnych spotkaniach z nauczycielem – już nawet 1 godzina raz w tygodniu może przynieść świetne efekty.

Warto pamiętać

Jeśli już zdecydujesz się na samodzielną naukę pamiętaj o kilku problemach, które będzie trzeba rozwiązać. Po pierwsze, jak już wcześniej wspomnieliśmy, należy pomyśle nad tym jak zapewnić sobie możliwość konwersacji. W końcu umiejętność mówienia jest wręcz podstawą jeśli chodzi o znajomość języka obcego. Po drugie, nie mając nauczyciela ciężko będzie Ci samemu dobrze ocenić jakie postępu robisz i na czym powinieneś się skupić. Warto poszukać testów internetowych z odpowiedziami. Chociaż częściowo pomoże to przezwyciężyć ten problem. Kolejną przeszkodą może się stać brak motywacji. Chodząc na zorganizowane zajęcia będziesz znacznie łatwiej o motywację współuczniów. Aby zaadresować ten problem warto ucząc się samemu urozmaicać cały proces. Dostępnych jest wiele różnorodnych źródeł warto więc korzystać z jak największej ilości materiałów.