W polskich kinach wybuchła afera w związku z wejściem na duży ekran odnowionej cyfrowo wersji filmu „Avatar” Jamesa Camerona. Wielu widzów mówi, że zostało wprowadzonych w błąd przez kina i było przekonanych, że kupiło bilety na filmowy sequel hitu z 2009 roku. Ponieważ okazało się, że jest inaczej teraz domagają się oni zwrotu pieniędzy za bilety.

Zremasterowana cyfrowo wersja pierwszej wersji „Avatara” ponownie po 13 latach pojawiła się na ekranach kin 23 września. Część widzów, świadoma faktu, że w tym roku ma mieć miejsce premiera drugiej części serii „Avatar: Istota wody” nie wiedziała, że film, który teraz wszedł do kin to nie jest sequel i po rozpoczęciu seansu była mocno zaskoczona tym, co zobaczyła na ekranie. Część rozczarowanych widzów po seansie bądź nawet jeszcze w jego trakcie zażądała od pracowników kinowych zwrotu pieniędzy za bilety.

Niemiło zaskoczeni widzowie nie zwrócili uwagi, że sequel ma premierę dopiero 14 grudnia i to stało się źródłem nieporozumienia. Myśleli, że nowa produkcja „Avatar: Istota wody” pojawia się na dużym ekranie już teraz.

Pracownicy kin mówią, że część osób udało się wyprowadzić z błędu na etapie kupowania biletu, jednak, jak przyznają, nie sposób było wyłapać wszystkich niedoinformowanych osób. W tych przypadkach nieporozumienie zakończyło się awanturami przy kasach biletowych lub wejściem na salę kinową.

Zdarzać się miały przypadki, że widzowie bardzo nerwowo reagowali na swoją pomyłkę, zarzucając obsłudze puszczanie starych filmów i świadome wprowadzanie w błąd, aby zarobić. Od momentu wejścia na ekrany zremasterowanego hitu z 2009 roku takie osoby najczęściej domagały się zwrotu pieniędzy za bilety. W większości przypadków obsługa kin wycofywała bilety z systemów sprzedaży, tylko niejednokrotnie dziwiła się, że widzowie zauważali pomyłkę pod sam koniec trwającego 2,5 godziny filmu.

Nowa wersja hitu Jamesa Camerona wyświetlana jest obecnie w jakości 4K HDR. Dodatkowo w wybranych kinach istnieje możliwość obejrzenia produkcji w wersji IMAX w obrazie trójwymiarowym oraz formacie 4DX. Zremasterowana wersja „Avatara” jest dostępna w wersji oryginalnej z polskimi napisami oraz z dubbingiem.