Jesień i zima, a nawet czasem i wczesna wiosna, to nie jest dobry czas dla naszych dłoni. Częstymi bolączkami, z jakimi musimy się zmagać, to sucha i często boleśnie popękana skóra. Jednak jest na to jeden niezawodny sposób, prócz intensywnej pielęgnacji rzecz jasna. To parafina na dłonie — zabieg, który zrobisz bez problemu we własnym domu.
Dlaczego parafina na dłonie?
Zacznijmy od podstaw, czyli od zdefiniowania, czym właściwie jest parafina kosmetyczna. Substancję tę pozyskuje się w procesie destylacji ropy naftowej. Często znajdziesz ją w kremach i balsamach do ciała. Przez wielu jest uważana za bardzo niepożądany dodatek, który negatywnie wpływa na kondycję skóry, zatykając pory. Jednak w jednym przypadku można przymknąć na to oko. Jeżeli chcesz uratować swoje dłonie, parafina będzie niezastąpiona.
Parafina na dłonie ma za zadanie nie tyle nawilżyć czy odżywić skórę, ile zwyczajnie otulić ją ochronnym płaszczem. Dzięki temu sprawia, że powierzchnia skóry dłoni nie traci tak szybko wody. Gdy więc przychodzi sezon jesienno — zimowy, to właśnie ona pomoże ci uzyskać efekt zadbanych i miękkich dłoni oraz stóp.
Zobacz również: Jak pielęgnować dłonie i paznokcie? To nie takie oczywiste!
Będzie również ratunkiem dla podrażnionej żrącymi detergentami skórze. Bywa, że naturalne sposoby zawodzą, ale parafina daje prawie natychmiastowe ukojenie. Z pewnością taki efekt nie jest możliwy jedynie przy stosowaniu zwykłego kremu do rąk. Parafina na dłonie, choć nie jest produktem naturalnym, świetnie działa na skórę, jednocześnie nie wpływając negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Zabieg parafinowy w domu krok po kroku
Dobra wiadomość jest taka, że aby prawidłowo wykonać taki zabieg, nie musisz iść do kosmetyczki. Gorsza, że musisz kupić kilka produktów. Z pewnością będą to:
- Urządzenie do podgrzewania parafiny — parafiniarka nie jest niezbędnym zakupem, ale z pewnością wygodniejszy niż rozgrzewanie parafiny do określonej temperatury w kąpieli wodnej.
- Parafina kosmetyczna na dłonie — najczęściej sprzedawana jest, w których blokach ilość jest dostosowana do jednorazowego zabiegu
- Rękawiczki foliowe — nie mogą być to rękawiczki chirurgiczne ani medyczne. Zdecydowanie lepiej sprawią się takie, które czasem można spotkać w sklepach do wybierania pieczywa
- Rolka folii aluminiowej
- Ręcznik papierowy.
Przed zabiegiem koniecznie wykonaj peeling dłoni, może być cukrowy, solny albo kawowy. Następnie dokładnie spłucz i wysusz dłonie. W międzyczasie podgrzej parafinę do określonej temperatury. Z jednej strony parafina musi być płynna, z drugiej nie może parzyć dłoni. Potem zdezynfekuj dłonie i zanurz je w parafinie od 3 do 5 razy. Dłonie w parafinie należy otulić folią aluminiową i włożyć dodatkowo rękawiczki foliowe. Trzymaj tak przez około 15 minut. Następnie ostrożnie ściągnij całą skorupkę z dłoni.
Aby było wygodniej, najczęściej zabieg robi się na jedną, potem na drugą dłoń. Jest to nieco bardziej czasochłonne rozwiązanie, ale gwarantuje prawidłowe wykonanie całości bez ryzyka oparzenia.
Kiedy zabieg będzie szkodliwy?
Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy twój organizm nie wykazuje reakcji alergicznych w połączeniu z parafiną. Dodatkowo sprawdź jakość zakupionej parafiny, najlepiej, aby była produkowana w Polsce. Kolejny aspekt, to wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne na dłoniach. Jeżeli masz widoczne skaleczenia, otarcia albo otwarte rany, zrezygnuj z zabiegu do czasu całkowitego wygojenia się ran. Zrezygnuj z zabiegu jeżeli borykasz się z infekcją i podwyższoną temperaturą. Dodatkowe obciążenie w postaci gorących okładów nie jest wtedy zupełnie wskazane. Z zabiegiem poczekaj, aż będziesz w pełni sił.
Parafina na dłonie a hybrydy
Piętnastominutowy zabieg to z jednej strony otulenie dla skóry, a z drugiej dodatkowa powłoka na nałożone hybrydy. Manicure hybrydowe to obecnie najbardziej popularne rozwiązanie, które pokochało miliony kobiet na całym świecie. Sam zabieg parafiny dłoni nie wpływa bezpośrednio na jakość nałożonych hybryd. Parafina podczas zabiegu oblepi również i paznokcie, ale równie łatwo da się usunąć, nie niszcząc przy tym samego mani. Dlatego tu raczej nie ma przeciwwskazań!
Parafina na stopy — czy to dobry wybór?
Można by przypuszczać, że skoro parafina tak dobrze działa na skórę dłoni, to równie sprawnie spisze się na stopach. I jest to bardzo trafne spostrzeżenie, z jednym wyjątkiem. Z zabiegu parafinowego zrezygnuj, jeżeli borykasz się z grzybicą stóp lub paznokci. Wyższa temperatura podczas zabiegu jedynie spotęguje negatywne reakcje na skórze. Wykonując parafinę na stopy, postępuj dokładnie tak jak z dłońmi. Przy ściąganiu szczególnie dokładnie oczyść stopy, a jeżeli masz wrażenie, że podeszwa jest niestabilna, umyj je delikatnym mydłem.
Warto również zaznaczyć, że parafina sama w sobie nie wpływa negatywnie na wzmożoną potliwość stóp. Zabieg ten doskonale sprawi się również wtedy, gdy zima daje się we znaki i masz przemarznięte kończyny. Otulone parafiną stopy nie tylko będą przyjemnie miękkie, ale i rozgrzane. I żadne przeziębienie ci niestraszne.
Jeżeli nie parafina to co?
Gdy w swojej codzienności nie masz czasu na półgodzinne zabiegi, możesz skorzystać z wygodniejszych alternatyw. Jedną z nich będzie maska parafinowa na dłonie i stopy. Nałożenie jej nie wymaga dodatkowego zaangażowania w postaci podgrzewania czy owijania folią aluminiową. Efekty jednak mogą pozytywnie zaskoczyć. Jest tylko jeden warunek, który należy spełnić zarówno w przypadku parafiny na dłonie i stopy jak i innych form pielęgnacji — regularność.
Nawet najlepszej jakości kremy kosztujące milion monet nie zadziałają, jeżeli nie będą stosowane regularnie. I tak jak zabiegi u kosmetyczki nie dadzą oczekiwanych rezultatów, jeżeli nie będą powtarzane, tak i parafina na dłonie i stopy nie zadziała cudów. Właśnie regularność powtarzanych zabiegów jest tu najbardziej kluczowa. Zabieg taki powtarzaj w sezonie jesienno — zimowym co trzy tygodnie i ciesz się gładką i zadbaną skórą dłoni i stóp.