Stare powiedzenie mówi, że dłonie są wizytówką, która świadczy o nas samych. I nie dotyczy to tylko kobiet. Z drugiej strony, to właśnie dłonie mają największy kontakt ze wszystkim co nas otacza. Uszkodzenie i przesuszenie to tylko kilka z bolączek. Oto, jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni i paznokci w codziennej praktyce.

Codzienna rutyna

Na początku zrób małe podsumowanie — na początek określ, w jakim stanie są twoje dłonie i paznokcie. Czy te ostatnie są twarde, a może rozdwajające się? Następnie przejdź do skórek. Oceń czy są przesuszone a jeżeli tak, to w jakim stopniu? Pozostaje jeszcze skóra dłoni — jest miękka czy szorstka? A może jedno i drugie? Robiąc taki rekonesans, ustalasz kierunek postępowania pielęgnacyjnego. Potem już będzie prawie z górki.

Przede wszystkim warto wyeliminować ze swojej codzienności wszystko to, co w jakimkolwiek stopniu może podrażniać skórę dłoni. Dodatkowo zawsze miej pod ręką dobry i sprawdzony krem do rąk. Pielęgnacja dłoni i paznokci w dużej mierze będzie się opierać właśnie na tym kosmetyku.

Paznokcie — jak o nie dbać?

Pod lupę warto wziąć również twoje przybory do pielęgnacji paznokci. Wszelkiego rodzaju metalowe pilniki powinny jak najszybciej trafić do kosza. Zastąp je plastikowymi, z dwoma rodzajami ścieralności. Nie używaj również popularnych jeszcze przed rokiem polerek do paznokci. Uszkadzają one płytkę i prowadzą do nieodwracalnych, bolesnych zmian.

Zamiast wycinać cążkami skórki, delikatnie odsuwaj je drewnianym patyczkiem. Dobrym pomysłem będą preparaty do zmiękczania skórek, które działają nieinwazyjnie, a bardzo skutecznie. Niech twoim nawykiem będzie stosowanie olejków do skórek oraz paznokci, z witaminą A i E. Postaraj się wcierać te kosmetyki szczególnie w miejsce macierzy paznokcia, u jego podstaw.

Zobacz również: Mieszanie lakierów hybrydowych — jak to robić dobrze?

Przekonanie, że lakier niszczy paznokcie, nie jest prawdziwe. Dobrze przygotowana płytka paznokciowa pod hybrydę sprawia, że możemy cieszyć się pięknymi pazurkami bez szkody dla nich. Jednak nim zdecydujesz się na wizytę u kosmetyczki, zapytaj jakich preparatów używa. Wszelkie kwasy powinny wzbudzić twoją czujność!

Kosmetyczne „must have”

Pielęgnacja dłoni i paznokci nie musi być ogromnym wyzwaniem. Wszystko zależy od twoich przyzwyczajeń oraz właściwych kosmetyków. Jest jednak kilka rzeczy, które musisz na stałe wprowadzić do swojej codziennej rutyny. Po pierwsze- to stosowanie kremu do rąk po każdym myciu czy dezynfekcji dłoni. Szczególnie ta ostatnia czynność, ze względu na obecność alkoholu w płynach odkażających, negatywnie wpływa na stan dłoni.

Druga sprawa, to zabiegi nawilżające na skórę dłoni. Możesz wybrać się do kosmetyczki, nic nie stoi na przeszkodzie, by zająć się tym we własnym domu. Zabieg z parafiną kosmetyczną świetnie poprawia stan, o ile jest robiony systematycznie. Możesz też zrobić sobie maseczkę z nasion lnu, które działa w podobny sposób, nawilżając i odżywiając skórę. Nie zapominaj również o oliwce do paznokci, stosowanej najlepiej co wieczór.

Jaki krem do rąk wybrać?

Największym problemem, przed jakim staniesz, z pewnością będzie wybór właściwego kosmetyku do pielęgnacji. Kierowanie się tutaj ceną, nie będzie miarodajnym wyznacznikiem. O wiele lepiej jest zwyczajnie poczytać składy kremów. Jeżeli na jednym z pierwszych trzech miejsc jest parafina, zrezygnuj z niego od razu. W dawce, jaka jest dedykowana dla kremu, zapycha pory i powoduje jeszcze większe przesuszenie.

Kolejnym składnikiem na cenzurowanym, jest alkohol. Często jest używany jako konserwant, jednak to właśnie on może odpowiadać za przesuszenie dłoni i rozdwajające się paznokcie. Czasem lepiej jest zainwestować w krem z lepszym składem, bogatym w olejki naturalne, niż używać tańszych zamienników, które mogą tylko jeszcze bardziej pogłębić problem. Dlatego też, przede wszystkim czytaj składy, a dopiero później zapoznaj się z obietnicami producenta.

Czego unikać?

Są takie rzeczy, których nasze dłonie i paznokcie zwyczajnie nie lubią. Będzie to z pewnością:

  • Obgryzanie paznokci i skórek – tu nie chodzi tylko o estetykę, ale i o higienę
  • Narażanie na gwałtowne zmiany temperatury – pamiętaj o rękawiczkach w mroźne dni, nie narażaj dłoni na nadmierne przegrzanie
  • Nadmierne namaczanie – jeżeli myjesz naczynia ręcznie, dla ochrony korzystaj ze specjalnie dedykowanych rękawic kuchennych
  • Kontakt z detergentami – wiele środków myjących ma niebezpieczny charakter, który może uszkodzić wierzchnie warstwy naskórka.
  • Stosowania kremów z parafiną – krem do rąk, który w swoim składzie ma parafinę na wysokim miejscu, może więcej zaszkodzić niż pomóc. Ta pochodna ropy naftowej często zatyka pory skóry, powodując jeszcze większe przesuszenie.

Konieczne zmiany w diecie

To, co jemy i pijemy, ma ogromny wpływ na stan naszego organizmu, a co za tym idzie dłoni i paznokci. Jednym z największych wrogów pięknego wyglądu jest palenie papierosów i inne używki. Według najnowszych badań nawet popularne zamienniki, w postaci e-papierosów, negatywnie wpływają na zdrowie i stan cery. Dlatego też ogranicz do minimum spożywanie alkoholu i zrezygnuj z papierosów. Nie tylko dla dobra własnego zdrowia, ale i wyglądu.

Twoja codzienna dieta powinna być bogata w zdrowe tłuszcze, szczególnie te pochodzące od ryb. Dodatkowo do każdego posiłku dołącz garść warzyw oraz owoców. Dobrze zbilansowana dieta to podstawa pielęgnacji dłoni i paznokci. Bo nawet najlepsze kremy czy zabiegi nie wystarczą, gdy w diecie będzie królować śmieciowe jedzenie.

Pielęgnacja dłoni i paznokci — najważniejsza sprawa

I na koniec rzecz najbardziej istotna. Możesz mieć najdroższe kremy, ampułki, peelingi i inne kosmetyki. Możesz kupić najdroższe suplementy diety na piękną skórę. Jednak jeżeli nie będziesz stosować tego wszystkiego regularnie, cała praca pójdzie na marne. Tylko ustalając plan i trzymając się go sztywno, będziesz widzieć dobre efekty przyjętej kuracji. Dlatego też postaw sobie za punkt honoru nie tylko sumienną pielęgnację dłoni i paznokci, ale i zmianę szkodliwych nawyków. Tylko tak będziesz cieszyć się pięknymi i zadbanymi dłońmi.