Holenderski Urząd Statystyczny podał dane dotyczące inflacji w tym kraju za miesiąc wrzesień 2022 roku. Jak się okazało, jest ona rekordowo wysoka.

Dane opublikowane w piątek przez Holenderski Urząd Statystyczny CBS pokazały niezbicie, że inflacja w Holandii w ubiegłym miesiącu wzrosła do bezprecedensowo wysokiego poziomu 17,1 %. Porównując uzyskane wyniki z danymi z ostatnich kilkudziesięciu lat okazało się, że jest to rekordowo wysoki poziom w całej powojennej historii kraju po roku 1945. Pokazuje to niezbicie, w jak niekorzystnej gospodarczo, a do tego nadzwyczajnej i anormalnej sytuacji od zakończenia Drugiej Wojny Światowej znalazło się królestwo Holandii.

W ubiegłym miesiącu, jak wyliczył holenderski CBS wzrost cen towarów i usług był rekordowy już drugi miesiąc z kolei. W sierpniu inflacja wyniosła w Holandii 13,7 % i już wówczas jej wskaźnik osiągnął rekordowo wysoki poziom. Gdy wydawało się, że jest już źle i gorzej być nie może, to dane za wrzesień okazały się jeszcze gorsze bowiem wyliczona wartość wskaźnika inflacji przebiła wszelkie rekordy ostatnich kilkudziesięciu lat. Według Europejskiego Zharmonizowanego Wskaźnika Cen Konsumpcyjnych HICP inflacja w Holandii przebiła 17 %.

Jak ocenił urząd, głównym winowajcą takiego stanu rzeczy są wysokie ceny energii. Ponadto w wydanym przez CBS komunikacie czytamy, że licząc rok do roku, w odniesieniu do września roku 2021, ceny energii, a w tym paliw wzrosły aż o 114 %.