Organizacja monitorująca sytuację praw człowieka w Korei Północnej, z siedzibą w Korei Południowej, przekazała niepokojące informacje o incydentach związanych z publicznymi egzekucjami. Zgodnie z tymi doniesieniami, ofiary straciły życie za niestosowanie się do lokalnych przepisów dotyczących pandemii Covid-19.

Koreański Instytut Zjednoczenia Narodowego podzielił się tymi drastycznymi informacjami w środę, wykorzystując do tego celu „białą księgę” – jedną z serii publikacji dokumentujących naruszenia podstawowych praw człowieka i wolności. Te najnowsze ustalenia są oparte na relacjach osób uciekających z Korei Północnej, które niedawno zdołały sforsować ścisłe kontrole graniczne.

Instytut jednak nie ujawnia szczegółów dotyczących tych publicznych egzekucji, unikając konkretyzowania daty i procedury wykonania wyroku. Ten poziom ogólności jest wymagany ze względu na bezpieczeństwo krewnych i bliskich osób, które uciekły. Reżim Korei Północnej mógłby wykorzystać te informacje do zidentyfikowania regionu, w którym mieszkały ofiary i zlokalizować ich rodziny.