Generał Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich sił lądowych, poinformował w czwartek poprzez Telegram, że sytuacja na frontach wschodniej Ukrainy jest skomplikowana. Mimo to, zaznaczył, że ukraińska armia jest w stanie zachować obronę na każdym kierunku walki.

Generał Syrski poinformował również, że rosyjskie siły zbrojne nieustannie atakują na trzech głównych kierunkach: kupiańskim, łymańskim i bachmuckim.

Nieprzerwane są próby rosyjskich okupantów zepchnięcia ukraińskich jednostek z lasów kupiańskich oraz przejęcia kontroli nad wsią Syńkiwka. Celem takich działań jest blokada miejscowości Kupiańsk. Syrski oddaje hołd swoim obrońcom, którzy dzięki swojej postawie zadają przeciwnikowi znaczne straty.

Generał podkreślił także, że rosyjskie siły zbrojne prowadzą działania ofensywne na terenie Łymańskiego. Tam ich głównym celem jest wyparcie ukraińskich wojsk poza rzekę Czorny Żerebec. Do walki na tym froncie są również przenoszone dodatkowe jednostki szturmowe z terenu Federacji Rosyjskiej.

Przedmiotem zainteresowania sił rosyjskich jest też leśnictwo serebriańskie. Rosyjscy żołnierze bezskutecznie próbują zaatakować pozycje ukraińskie w rejonie wsi Dibrowa, Torske i Jampil.

Syrski zwrócił uwagę, że jednostki rosyjskie przygotowują się do wznowienia działań szturmowych na froncie siewierskim.