Francuskiej media podały ostatnio do wiadomości publicznej szokujące informacje. Wynika z nich, że sieć marketów Auchan wspiera zaopatrzeniem rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie. Doniesienia te wymagają wprawdzie jeszcze potwierdzone, jeśli jednak to będzie prawda to mamy do czynienia z prawdziwym wizerunkowym ciosem. Auchan jest francuską siecią hipermarketów. Francja, jak cały zachód, angażuje się oczywiście w pomoc Ukrainie. Zatem takie działania francuskiej firmy byłyby co najmniej wysoce niestosowne i niezrozumiałe. Dziennikarze zebrali sporo informacji, których analiza wykazała, że nie jest to jedyna francuska firma zaangażowana w dostarczanie zaopatrzenia Rosjanom walczącym na froncie. Na celowniku jest także Leroy Merlin.

Maile, świadkowie i filmy w mediach społecznościowych

Doniesienia medialne są wynikiem śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez kilka redakcji. Współpracując ze sobą „Le Monde”, Bellingcat i rosyjski Insider podobno zebrały niepodważalne dowody na zaangażowanie francuskich firm w pomoc Rosji. Dowodami tymi mają być wewnętrzne maile, relacje naocznych świadków z rosyjskiej filli oraz zdjęcia i filmy umieszczane w mediach społecznościowych. Jednym z takich dowodów jest film, na którym Rosyjski żołnierz dziękuje za wsparcie. W tle na filmie widać pudła i opakowania z Auchana i Leroy Merlin. Obie marki są własnością francuskiej spółki Mulliez Group.

Tylko pomoc humanitarna

Ze śledztwa dziennikarskiego wynika, że dostawy miały być pomocą humanitarną. Natomiast w ich skład wchodziły miedzy innymi produkty z magazynów Auchan. Zaopatrzenie zostało przekazane żołnierzom, jednak zgodnie z prawem międzynarodowym za pomoc humanitarną uznawana jest tylko pomoc dla ludności cywilnej. Sama firma Auchan zaprzecza wszystkim medialnym zarzutom. Ponadto podkreśla, że wewnętrzne śledztwo w żaden sposób nie potwierdza medialnych doniesień. Jednocześnie Auchan tłumaczy, że sklepy na terenie Rosji pozostają otwarte by umożliwić ludności cywilnej samodzielne nabywanie żywności. Tak czy inaczej nad francuską spółką zbierają się czarne chmury.