Baza pod makijaż to produkt, który budzi spore kontrowersje. Są osoby, które nie wyobrażają sobie bez niej życia. Są również takie, które uważają ją za kompletnie zbędny kosmetyk i niepotrzebny wydatek. Mimo to od kilu lat bazy pod makijaż zyskują popularność. W najlepszych sklepach kosmetycznych znajdziemy wiele produktów tego typu, przystosowanych do potrzeb różnego rodzaju skóry.

Czym jest baza pod makijaż i jak dobrać odpowiednią?

Zdarzyło Ci się użyć bazy pod makijaż i nie byłaś zadowolona z rezultatów? Prawdopodobnie spowodowane to było tym, że źle dobrałaś produkt do potrzeb i rodzaju swojej skóry. Baza pod makijaż to produkt, który przygotowuje skórę na przyjęcie kolejnych kosmetyków. Ma również działanie pielęgnacyjne i dostarcza skórze niezbędnych składników odżywczych. Dlatego do skóry suchej powinno stosować się bazy nawilżające, do skóry tłustej matujące itd. Bazy pod makijaż bardzo często przedłużają jego trwałość i sprawiają, że inne kosmetyki zdecydowanie lepiej trzymają się na skórze. Dodatkowo bazy chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Na drogeryjnych półkach znajdziemy wiele rodzajów baz pod makijaż. Każda z nich ma inne właściwości. Bazy silikonowe na przykład doskonale sprawdzają się do cery dojrzałej i starzejącej się. Mają właściwości wygładzające, ale raczej nie polubią się z ciężkimi, mocno kryjącymi podkładami. Bazy żelowe natomiast również wygładzają skórę, ale działają też nawilżająco i pielęgnacyjnie. Zmniejszają widoczność porów i delikatnie matują. Doskonale współgrają z cerą tłustą.

Czy kolor bazy ma znaczenie?

Jak się okazuje bardzo istotny jest również kolor bazy. To on świadczy o jej działaniu. Na przykład bazy z fioletowymi pigmentami neutralizują żółte odcienie i wyrównują koloryt skóry. Zielona baza pod makijaż doskonale kryje przebarwienia i nieestetyczne zaczerwienienia. Białe bazy doskonale rozświetlają skórę. Baza w odcieniu morelowym natomiast wspaniale poradzi sobie z sińcami pod oczami.

Jak stosować bazę pod makijaż?

Przed użyciem bazy pod makijaż musimy odpowiednio przygotować skórę. Należy ją dokładnie umyć i oczyścić. Następnie nakładamy na nią kosmetyki, których używamy na co dzień do pielęgnacji. Mowa tu o kremach i serach. Po dobrze wykonanej pielęgnacji możemy przejść do aplikacji bazy pod makijaż. Ważne jest, żeby nie przesadzić z jej ilością. Nie należy nakładać podkładu i pudru na skórę, dopóki baza się nie wchłonie. Następnie możemy przejść do nakładania makijażu.