Ostatnie 3 lata, które upłynęły pod „dyktando” pandemii wymusiły na nas wiele zmian. Ograniczenie poruszania się do minimum oznaczało dla wielu osób pracę w trybie home office. Pracodawcy zauważyli, że ich firmy nie ucierpiały na takiej zmianie i coraz częściej wciąż dają możliwość pracy zdalnej mimo, iż ograniczenia związane z pandemią odeszły w niepamięć. W okresie pandemii do internetu przeniosło się także nauczanie. Rodzice zapewne z dość mieszanymi odczuciami wspominają lekcje zdalne swoich pociech. Wraz z nauczaniem zdalnym w szkołach do internetu przeniosły się także lekcje prywatne czyli korepetycje. Czy decydując się na zajęcia dodatkowe dla swojego dziecka warto brać pod uwagę korepetycje online? Zastanówmy się jakie są zalety i wady takich zajęć.

Zalety korepetycji online

Pierwszą zaletą jest oczywiście oszczędność czasu zarówno korepetytora jak i ucznia. Obie strony tuż przed zajęciami mogą poświęcać czas na zgoła inne zajęcia. Często zdarza się tak, że to uczeń musi dojeżdżać na zajęcia. W tym przypadku nie ma takiej konieczności, więc oszczędność czasu jest oczywista. Można także mówić o oszczędności pieniędzy, gdyż zajęcia stacjonarne, a już zwłaszcza takie, na które dojeżdża korepetytor są znacznie droższe niż te online. Kolejna zaleta to brak ograniczeń geograficznych. Korepetycje online są idealne dal uczniów mieszkających w mniejszych miejscowościach, dla których dojazd byłby sporym problemem. Kolejną sporą zaleta jest mniejszy stres u ucznia. Często obecność nauczyciela wywołuje niepotrzebne emocje. W trakcie zajęć online nauczyciel nie siedzi bezpośrednio obok ucznia przez co stres może być nieco mniejszy.

Wady zajęć online

Niestety zajęcia online nie są pozbawione wad. Pierwszą z nich są możliwe problemy z połączeniem. Okresowo słabe połączenie internetowe może wręcz uniemożliwić prowadzenie zajęć. Warto zawczasu omówić taką sytuację i przygotować plan działania. Pewnym problemem może też się okazać komunikacja na linii uczeń – nauczyciel. W szczególności zajęcia, na których trzeba będzie wykonać dokładny rysunek mogą początkowo okazać się problematyczne. W takim wypadku ciężar rozwiązania problemu spoczywa głównie na korepetytorze, który wcześniej powinien przygotować właściwe materiały i pomoce naukowe. Korepetycje online zapewne będą zyskiwać na popularności dlatego też warto powoli wdrażać dzieci do takiej formy zajęć.