Tradycyjnie już okres końca listopada to czas, kiedy zaczynamy świąteczne zakupy. Sprzedawcy doskonale wiedzą o tym, że w tym okresie prawdopodobnie klienci będą skłonni zostawić w sklepach nieco więcej gotówki. Aby jeszcze bardzie zachęcić konsumentów do zakupów większość firm organizuje w tym okresie wiele promocji. Ciężko sobie wyobrazić okresu około świątecznego bez 'Black Friday’, 'Black Week’ czy też 'Cyber Monday’. Okazuje się jednak, że nie zawsze promocje oferowane przez to tylko świetna okazja. Poniżej kilka rad jak możemy strzec się niebezpieczeństwom czyhającym na nas w trakcie zakupów on-line.

Oszuści żerują na naszej nieuwadze

Pierwszą grupą potencjalnych niebezpieczeństw, na które należy brać pod uwagę są oferty, które od samego początku pomyślane są jako oszustwo. Zapewne każdy słyszał o przypadku nieuczciwego sprzedawcy, który nie wysłał towaru mimo otrzymania zapłaty. Aby uniknąć tego typu sytuacji watro dokonywać zakupów w sprawdzonych sklepach firmowych lub na największych platformach sprzedażowych. Większość takich platform posiada programy ochrony kupującego. Ponadto często możemy sprawdzić historię transakcji sprzedawcy i na podstawie komentarzy zorientować się jakie ma podejście do konsumenta. Możliwość szybkiego i dobrego kontaktu może się przydać kiedy będziemy chcieli wymienić zakupiony przedmiot lub szybko zgłosić reklamację.

Sami sobie szkodzimy

Druga grupa problemów związanych z zakupami online związana jest wyłącznie z nami samymi. Czasem zdarza się, że widzimy ofertę zawierającą wysoki rabat. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie oferty bardzo często oznaczają konieczność spełnienia jakiś dodatkowych warunków. Jeśli nie doczytamy jakie to warunki możemy się mocno rozczarować gdy przyjdzie nam zapłacić pełną kwotę. Kolejną kwestią jest sama ilość dokonywanych zakupów. Niejednokrotnie widzą promocje i hasła typy 'Black Friday’ wpadamy w „zakupową gorączkę” i nie zastanawiamy się czy faktycznie potrzebny nam jest np. trzeci tablet. Wszystkie te pułapki mogą mocno uszczuplić nasz portfel. W trakcie zakupów w gorącym okresie świątecznym szczególnie istotny jest zdrowy rozsądek i rozwaga.