Co roku mamy nadzieję, że może tym razem drogowcy będą gotowi na nadejście zimy. Co roku jednak spotyka nas ogromne rozczarowanie. Chociaż wszelkie prognozy pogody zapowiadały opady śniegu w nocy z środy na czwartek, drogowcy niestety nie stanęli na wysokości zadania. Wielu obywateli, praktycznie w każdym zakątku Polski utknęło w korkach, spowodowanych nieodśnieżonymi drogami. Jezdnie nie dość, że pokryte śniegową breją, dodatkowo były bardzo śliskie co sprzyjało wielu stłuczkom i nieprzyjemnym incydentom na drogach.

Pierwszy atak zimy na polskich drogach

Wielu z nas, wychodząc rano do pracy, zastało swój samochód pod grubą warstwą śniegu. Niestety taka sama warstwa śniegu czekała na nas również na ulicach i chodnikach. W wielu większych miastach w Polsce pługopiaskarki nie wyjechały na czas. Spowodowało to duże utrudnienia w ruchu w godzinach porannych. Jak się okazało, powrót z pracy wcale nie był prostszy. Śnieg padał przez cały dzień, a chodniki i i ulice w wielu miejscach, zostały odśnieżone dopiero późnym wieczorem. Co nas czeka w najbliższych dniach? Czy zima odpuści, a o śniegu wkrótce zapomnimy? Jak pokazują modele pogodowe, niekoniecznie. Pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali już nawet stosowne ostrzeżenia. Okazuje się, że jutrzejszy poranek, może być równie trudny dla kierowców. W wielu miejscach w naszym kraju prognozowany jest przymrozek, a także intensywne opady śniegu. Dodatkowo poruszanie się po drogach utrudniać może gęsta mgła. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązywać będą w województwach: mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim.

Jaka jakość powietrza w Polsce?

W wielu miejscach naszego kraju jakość powietrza drastycznie spadła. Największe stężenie pyłu PM10 odnotowano dzisiaj Nowej Rudzie, Kłodzku, a także w Wodzisławiu Śląskim. Natomiast pod względem stężenia PM2,5 najgorsza sytuacja jest w Kłodzku i we Wschowie. Według dzisiejszych pomiarów, najlepsza jakość powietrza jest w województwie warmińsko-mazurskim. Najgorsze wyniki odnotowało jak zwykle województwo śląskie. Długotrwale utrzymująca się zła jakość powietrza może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Za wysokie stężenie PM10 i PM2,5 może powodować podrażnienia skóry oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Najgorzej na taką sytuację reagują oczywiście astmatycy. W krytycznych przypadkach, ciągle utrzymująca się zła jakość powietrza, może również przyczyniać się do powstawania nowotworów dróg oddechowych.