Domy drewniane są inwestycją, która przyciąga coraz więcej osób. Korzyścią wynikającą z postawienia domu z tego właśnie materiału jest nieco niższy koszt budowy, a także względy ekologiczne. Ponadto, atmosfera panująca w drewnianym domu znacznie różni się od tej, panującej w domu murowanym. Trzeba jednak pamiętać, że budowa domu z drewna wiąże się z pewnymi wyzwaniami.

Budowa domku drewnianego – od czego zacząć

Podstawą przy budowie każdego domu, niezależnie od tego czy będzie on drewniany, czy murowany, jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Poza tym, zanim przystąpimy do budowy jako takiej, musimy posiadać projekt, który będziemy stopniowo realizować. Jeżeli nie mamy pomysłu na to jak rozplanować pomieszczenia wewnątrz domu, możemy skorzystać z pomocy firmy budowlanej. Szczególnie te firmy, które zajmują się budową domów drewnianych mogą pomóc nam dokonać odpowiedniego wyboru. Zazwyczaj posiadają one gotowe projekty, które możemy wykorzystać przy budowie własnego domu lub którymi możemy się zasugerować. Warto przy tym pamiętać, że powierzchnia użytkowa w domu drewnianym będzie nieco większa niż powierzchnia domu murowanego o tej samej wielkości.

Materiał do budowy domku drewnianego całorocznego

Najważniejszą kwestią, o którą musimy zadbać jest wybór odpowiedniego budulca. W przypadku domu drewnianego będzie to oczywiście drewno. Nie jest jednak bez znaczenia na jaki rodzaj drewna się zdecydujemy. Uważa się, że najlepszym możliwym wyborem jest drewno sosnowe. Posiada ono wszelkie niezbędne właściwości potrzebne przy wznoszeniu ścian. Jest ono dość sprężyste i odporne na zginanie, a przy tym bardzo trwałe. Dom zbudowany z drewna sosnowego może nam służyć przez całe życie, a później być miejscem zamieszkania kolejnego pokolenia. Niektórzy polecają również drewno jodłowe, jednak nie ma co do tej kwestii pełnej zgodności. Może to jednak wynikać z faktu, że jest ono po prostu rzadziej stosowane. Jeśli mamy możliwość wyboru, najlepiej będzie postawić na sprawdzone drewno sosnowe.

domy drewniane

Odpowiednie zabezpieczenie domu drewnianego

Wybór i zastosowanie dobrego materiału nie zapewni nam jednak trwałości domu, jeśli nie pomyślimy o innych niezbędnych czynnikach. Jednym z nich jest impregnacja. Należy dokonać jej jak najszybciej, aby uniknąć zawilgotnienia drewna. Co ważne, stopień wilgotności drewna używanego do stawiania ścian nie powinien przekroczyć kilkunastu procent. Warto mieć to na uwadze już przy wyborze desek i sprawdzić to przed rozpoczęciem budowy. Kolejne jej etapy powinny natomiast odbywać się tuż po dostarczeniu desek, a kiedy są one już zamontowane, należy je niezwłocznie zaimpregnować. Aby drewno było wystarczająco suche należy unikać deszczowej pogody oraz godzin po deszczu, kiedy w powietrzu panuje duża wilgoć. W ten sposób unikniemy ewentualnych problemów, które mogłyby się pojawić już na etapie użytkowania domu.

Iluwarstwowe ściany sprawdzą się w drewnianym domku

Jeżeli chcemy zbudować drewniany dom całoroczny musimy pomyśleć o odpowiedniej ilości warstw drewna, które użyjemy na ściany. W przypadku domków sezonowych jedna warstwa jest wystarczająca, jeśli jednak chcemy przetrwać zimę, ściany muszą mieć przynajmniej dwie warstwy. Dzięki temu będzie można umieścić pomiędzy nimi izolację. Chociaż drewno samo w sobie jest bardzo dobrym materiałem izolującym i zapewnia zimą dość wysoki stopień izolacji, to jednak nie jest on wystarczający sam w sobie. Dlatego też w całorocznych domach drewnianych stosuje się ściany dwuwarstwowe lub trzywarstwowe z umieszczoną pomiędzy nimi warstwą dodatkowej izolacji. Sprawia to, że dom drewniany jest bardziej energooszczędny, a po jego ogrzaniu ciepło dłużej utrzymuje się we wnętrzu. Z drugiej strony, latem, nawet podczas upałów, w domu będzie panował przyjemny chłód.

domek drewniany całoroczny

Korzyści z budowy domu drewnianego

Jeżeli musisz podjąć decyzję o tym jaki dom zbudować – czy będzie to dom drewniany, czy murowany, może Ci pomóc rozważenie kilku kwestii. Jedną z nich jest fakt, że domy drewniane mogą być bardziej energooszczędne, jak już wspomnieliśmy wcześniej. Inną korzyścią jest niewątpliwie sama atmosfera panująca w takim domu, która znacząco różni się od atmosfery panującej w domu murowanym. Olejki eteryczne wytwarzane przez drewno są hypoalergiczne i mają dobry wpływ na osoby z chorobami układu oddechowego i płuc. Ponadto, jako materiał naturalny i ekologiczny, drewno działa na psychikę kojąco oraz może mieć działanie uspokajające po stresującym dniu spędzonym w pracy, czy też przy innych obowiązkach. Jeśli chodzi o sam koszt wybudowania domu drewnianego, może być on o kilka procent mniejszy niż koszt budowy domu murowanego o tej samej powierzchni. Warto przy tym pamiętać, że ta sama powierzchnia zewnętrzna daje nam do 10% więcej powierzchni użytkowej w domu drewnianym. Dzieje się tak ze względu na mniejszą grubość ścian, choć ta będzie zależała od ilości warstw drewna jakie użyjemy do budowy. Nie ulega wątpliwości, że budowa domu drewnianego niesie za sobą szereg korzyści, które warto rozważyć przy podejmowaniu decyzji.

Należy również pamiętać o odpowiedniej ochronie. W tym celu odwiedź sklep bhp.