Chiński gigant motoryzacyjny Leapmotor, ma zamiar uruchomić produkcję swoich małych samochodów elektrycznych na terenie Polski. Wybrano do tego celu fabrykę w Tychach, należącą do koncernu Stellantis. W ostatnim czasie, branża motoryzacyjna w tym mieście doświadczała nieco niestabilnej sytuacji.

Informację o planach chińskiej firmy ujawnił Konrad Ryczko, znany analityk i broker. Podobne dane zostały również wspomniane przez agencję Reuters. Model samochodu, który ma być produkowany w Polsce to T03. Uruchomienie linii produkcyjnej jest planowane na drugi kwartał bieżącego roku.

Należy jednak zauważyć, że Polska będzie pełnić rolę montowni dla chińskiego pojazdu – w Tychach samochód będzie składany z gotowych zestawów części dostarczonych przez Leapmotor. „Model T03 posiada silnik o mocy 95 kW (127 KM) w połączeniu z akumulatorem 38 kWh, co umożliwia przejechanie na jednym ładowaniu nawet do 300 km. Na chińskim rynku cena tego modelu wynosi zaledwie 9 tysięcy euro”.

Planowana inwestycja jest efektem współpracy między Leapmotor a Stellantis. W ubiegłym roku Stellantis wykupiło za kwotę 1,6 mld dolarów 21% udziałów w chińskiej firmie. Obydwie organizacje ogłosiły również utworzenie wspólnego przedsięwzięcia, dzięki któremu Stellantis uzyskało ekskluzywne prawa do produkcji, eksportu i sprzedaży produktów Leapmotor poza granicami Chin. Planom tym sprzyjał chiński rząd, który w marcu zezwolił na utworzenie spółki z główną siedzibą w Holandii. Pakiet większościowy (51%) przypadł w tej transakcji Stellantis.