Rasa psów, jaką jest buldog francuski, jest obecnie bardzo popularna. Coraz więcej osób wyraża chęć posiadania psa tej rasy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że opieka nad tym małym zwierzakiem wymaga dużych nakładów czasowych i finansowych.

Dlatego warto przed zakupem bądź adopcją poznać kilka faktów na temat buldoga francuskiego.

Pochodzenie buldoga francuskiego

Nie do końca znane jest pochodzenie buldogów francuskich. Przyjmuje się, że ich przodkami są molosowate. W Paryżu krzyżowano ze sobą duże psy, jednak z czasem przez wysokie koszty ich utrzymania decydowano się na coraz mniejsze. Pierwsza wystawa wzorca buldoga francuskiego miała miejsce w 1887 roku.

Natomiast rok 2012 był czasem, kiedy ostatecznie ukształtowano cechy tej rasy poprzez wprowadzenie wzorca charakteryzującego się zmianą kształtu kufy czy skróceniem ciała buldoga.

Charakterystyka buldoga francuskiego

Buldog francuski zalicza się do ras brachycefalicznych. Oznacza to, że posiada cofnięty, płaski pyszczek, który nierzadko utrudnia tego typu rasom prawidłowe oddychanie. Jest to główną cechą charakterystyczną buldogów francuskich. Oczy mają okrągłe, duże, natomiast uszy są uniesione do góry, a ich końcówki są zaokrąglone.

Szyja jest krótka, a grzbiet dość szeroki. Buldog francuski ma również krótki ogon. Jeśli chodzi o rozmiar i wagę psa tej rasy, to nie należy on do miniaturowych. Jego waga mieści się w przedziale 8-14 kg, na co duży wpływ ma płeć. Umaszczenie jest różnorodne, od jasne po ciemne.

Buldog francuski – cechy charakteru

Buldog francuski jest psem o łagodnym usposobieniu. Jest to pies zdecydowanie kochający kontakt z człowiekiem, szczególnie ze swoim właścicielem. Potrzebuje stałej uwagi i nie jest zwierzakiem nadającym się do życia w odosobnieniu. Wszystkie te cechy sprawiają, że świetnie odnajduje się w towarzystwie dzieci. Jest bardzo tolerancyjny. W stosunku do obcych osób potrafi być nieufny.

Ale szybko można zdobyć jego zaufanie przez poświęcenie mu uwagi. Nie jest to pies hałaśliwy, więc doskonale sprawdzi się w mieszkaniu w bloku. Jedynie przez króciutki nosek może dosyć głośno chrapać. Warto również wiedzieć, że ta rasa nie potrzebuje dużej dawki ruchu. W zupełności wystarczą spacery i zabawy.

Jak dbać o buldoga francuskiego?

Pielęgnacja buldoga francuskiego nie jest skomplikowana. Jego sierść jest krótka, więc nie potrzebuje codziennego szczotkowania jak psy o długiej sierści. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Warto pamiętać o regularnym czesaniu wiosną, ponieważ wtedy psy gubią włoski. Ważne jest regularne czyszczenie uszu i oczu tych psów, jednak nie jest to konieczne każdego dnia. Jeśli chodzi o kąpiele, to odpowiednim środkiem jest szampon dla ras krótkowłosych lub uniwersalny.

Częste schorzenia buldogów francuskich

Buldogi francuskie mają tendencję do wielu schorzeń. Główną przyczyną jest ich wada anatomiczna. Przez krótki pyszczek narażone są na wady nozdrzy, wady tchawicy i krtani oraz podniebienia. Przyczyniają się one do problemów z oddychaniem, bezdechu, chrapania i duszności.

Często mają też problemy ze wzrokiem, ponieważ nierzadko posiadają podwójne rzędy rzęs. Powoduje to stan zapalny rogówki i spojówki, a ostatecznie może doprowadzić do rozwoju wrzodu rogówki. Buldogi francuskie podatne są również na rozszczep podniebienia. Często też ta rasa cierpi na alergie pokarmowe. Powoduje to, że konieczne jest stosowanie specjalistycznej karmy, a także środków pielęgnacyjnych.

Jak wychowywać buldoga francuskiego?

Buldog francuski jest psem inteligentnym, co za tym idzie, szybko przyswaja nowe dla niego rzeczy. Mimo tego, że jest łagodnie nastawiony do ludzi, to potrafi być jednocześnie charakterny. Przede wszystkim należy unikać agresji i przemocy, nawet słownej w stosunku do tego zwierzęcia.

Jest on dość pamiętliwy, co może utrudniać w przyszłości współpracę z nim. W przypadku poważniejszych problemów bądź chęci nauki właściwego wychowania warto skonsultować się z behawiorystą, który doradzi, w jaki sposób opanować charakter buldoga. Pomoże to wychować psa na ułożonego i posłusznego.

Buldog francuski to idealny pies dla każdego, nawet dla dzieci. Odnajdzie się zarówno w domu, jak i w bloku. Decydując się na psa tej rasy, trzeba mieć na uwadze podatność na choroby, których leczenie jest bardzo kosztowne i wymaga również częstych wizyt u weterynarza, co jest czasochłonne. Odpowiednie postępowanie wobec buldoga daje możliwość wychować sobie przyjaciela, z którym nie ma problemów. Natomiast za dobre traktowanie z pewnością odwdzięczy się oddaniem.