Ukończenie przez dziecko szóstego roku życia to przełomowy moment. Nieodwracalnie zbliża się czas pójścia do pierwszej klasy i większej samodzielności niż dotychczas.

Choć każda pociecha rozwija się w swoim tempie, co jest zupełnie naturalne, to istnieją pewne umiejętności, które powinien posiadać 6-latek. Jakie? O tym można przeczytać poniżej!

Umiejętności 6-latka w zakresie merytorycznym

Zakres merytoryczny to nic innego jak umiejętności ruchowe i manualne 6-latka, a te są naprawdę rozległe. Wszystkie części ciała ze sobą współgrają i utrzymanie równowagi nie sprawia żadnego problemu. Nawet gdy konieczne jest stanie na jednej nodze lub z zamkniętymi oczami. Dziecko samodzielnie potrafi pokonać średnie przeszkody, skakać na skakance, czy wchodzić po schodach.

Jeśli lubi aktywność fizyczną, może próbować różnych form ćwiczeń takich jak stawanie na rękach, czy przewroty. Bardzo dobrze rozwinięta jest też merytoryka mała. Maluch precyzyjnie wykonuje liczne prace plastyczne. Własnoręcznie przygotowuje wycinanki, konstruuje ludziki z kasztanów i plasteliny oraz dokładnie koloruje. Chwyt pisarski jest już na tyle ukształtowany, że dziecko gotowe jest do nauki pisania oraz rysowania bardziej skomplikowanych obrazków z dbałością o większą liczbę szczegółów, proporcji i kształtów.

Podczas pracy nie wychodzi za linię. Ponadto 6-latek posiada umiejętność samodzielnego ubierania się, przestrzegania zasad higieny oraz korzystania z toalety.

Zakres poznawczy – umiejętności sześciolatka

Rozwój poznawczy to wszelkie umiejętności 6-latka mające umożliwić mu orientację w otoczeniu i środowisku. W tym wieku dziecko jest bardzo spostrzegawcze i z łatwością dostrzega wszelkie nieprawidłowości lub niepasujące do całości elementy. Na tym etapie potrafi dopasować przedmioty uwzględniające różne kryteria np. rozmiar lub kształt, wskazać różnice, czy poruszać się po labiryntach. Zna przynajmniej kilkanaście kolorów i umie je nazwać. Często bezbłędnie określa położenie rzeczy względem siebie, rozróżnia lewą stronę od prawej.

Pamięć dziecka jest bardzo dobrze rozwinięta, więc trudności nie sprawia mu zapamiętywanie krótkich wierszy, czy rymowanek. Posługuje się też liczbami i wykonuje nieskomplikowane działania matematyczne. Dobrze radzi sobie z przypisywaniem obiektów do odpowiedniej kategorii i składaniem dłuższych zdań. Co ważne, 6-latek powinien posiadać umiejętność poprawnego wymawiania litery „R”. Poza tym dłużej potrafi skupić się na powierzonym zadaniu i zabawie, kontroluje swoje zachowanie oraz koncentruje się na kierowanych do niego słowach.

Umiejętności 6-latka w zakresie mowy

W wieku sześciu lat zasób słów u dziecka jest bardzo bogaty. Posługuje się pełnymi, długimi zdaniami i używa odpowiednich czasów. Potrafi dobrać słowa adekwatne do sytuacji, czyli wie, kiedy podziękować, przeprosić, poprosić o coś lub się przywitać. Jest to dobry moment na przyzwyczajanie malucha do stosowania zwrotów grzecznościowych i prawidłowego tytułowania osób dorosłych. W trakcie opowiadania jakiejś historii wspomina o większej liczbie szczegółów, które udało mu się zapamiętać. Umiejętności 6 – latka obejmują również wykonywanie dłuższych poleceń.

Umiejętności 6-latka w zakresie społeczno-emocjonalnym

Prawidłowo rozwijający się 6-latek doskonale radzi sobie w towarzystwie innych osób. Potrafi konstruktywnie składać zdania i wypowiadać się w konkretnych tematach. Jego podejście do rozmów jest poważne i szanuje swoich rozmówców. Nie przerywa im, kiedy mają coś do powiedzenia i oczekuje od nich tego samego.

Dobiera sobie znajomych i przyjaciół, określa, kto mu nie odpowiada i z kim nie chce spędzać czasu. Nie ma problemu z nazywaniem swoich uczuć, panowaniem nad nimi, a nawet ukrywaniem. Dziecko w wieku 6 lat doskonale wie, że inni mogą mieć wobec niego oczekiwania i wymaga się od niego pewnego zachowania. Dlatego dość często ukrywa swoje przewinienia mniej lub bardziej skutecznie. Na tym etapie rozwoju bardzo ważny jest autorytet w osobie dorosłej. Niekoniecznie musi być to jeden z rodziców.

Maluch wybiera swój wzór i zaczyna naśladować jego zachowanie, gesty, czy nawyki. Natomiast w gronie rówieśników dobrze się odnajduje, chętnie działa w większej grupie lub parze oraz rywalizuje. Jego zabawy są przepełnione aktywnością fizyczną i chęcią wygranej. 6-latek posiada umiejętność uciekania do zatajania prawdy, aby pokonać przeciwników w rywalizacji lub osiągnąć konkretny cel.

Umiejętności dziecka w wieku 6 lat – podsumowanie

Każde dziecko ma własne tempo rozwoju i to jest właśnie piękne. Rodzice mogą być obecni i zapamiętywać najważniejsze momenty i etapy nauki. Dlatego jeśli dany 6-latek nie posiada jakiejś z opisanych umiejętności, to nie jest to powód do niepokoju. Jednak, gdy pojawią się jakieś niepokojące symptomy, warto udać się do specjalisty i poznać przyczynę. Im szybciej rozpoznana będzie ewentualna przypadłość, tym większa szansa na jej pokonanie.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać