W Czechach ze szpitala w Nowym Mieście uciekł obcokrajowiec zakażony poważną choroba zakaźną. Jest poszukiwany przez tamtejszą policję.

Policja podała, że poszukuje obcokrajowca, który w miniony wtorek wyszedł ze szpitala w Nowym Mieście w czeskich Morawach. Mężczyzna miał być świadomy, że jest nosicielem poważnej choroby zakaźnej, a mimo to oddalił się z tamtejszej placówki medycznej.

Jak podała rzecznik czeskiej policji Dana Čírtková, obcokrajowiec opuścił szpital we wtorek 18 października około godziny 15 z pełną wiedzą i świadomością na temat przenoszonej choroby. Rzecznik dodała też, że do kontaktu z zakażonym potrzebny jest najwyższej klasy respirator.
Służby twierdzą, że poszukiwany chory prawdopodobnie zmierza do miejscowości Dolní Újezd w Kraju Pardubickim lub też do regionu Hradec Králové, gdzie ma krewnych i rodzinę.

Czeska stacja TV Nova podała, że mężczyzna jest chory na tzw. gruźlice otwartą. Policja wystosowała apel o pomoc w odnalezieniu chorego i przekazywanie wszelkich informacji pod nr alarmowy 158. Podano, że mężczyzna był świadomy swojego stanu i tego, że cierpi na wysoce zakaźną chorobę. Mieli o tym wiedzieć także lekarze w tej placówce, jednak pomimo tego pacjent opuścił mury szpitala. Jak podała rzecznik policji Dana Čírtková, mężczyzna podejrzany jest o to, że świadomie rozprzestrzenia poważną chorobę zakaźną, za co grozi mu kara do trzech lat więzienia.

W całej sprawie głos zabrała także rzecznik szpitala na Morawach w Nowym Mieście, z którego uciekł chory. Helena Zelená Křížov zaznaczyła, że osoba, o której mowa nie była pacjentem hospitalizowanym w szpitalu. Był to chory, który we wtorkowy poranek przyszedł na badanie do karetki.

W celu odnalezienia chorego zbiega policja współpracuje z lokalnymi władzami. Burmistrz jednej z okolicznych miejscowości Dolní Újezd Miloš Vrabec zaapelował do mieszkańców, aby w przypadku gdy zobaczą poszukiwanego niezwłocznie poinformowali policję. Podkreślił także, że miejscowość ta stanowi jeden z potencjalnych kierunków, w którym zmierza chory mężczyzna.