Ministerstwo sportu i turystyki opublikowało program przyszłorocznych Igrzysk Europejskich, które odbędą się w naszym kraju.

Impreza w roku 2023 będzie trzecią edycją tego wydarzenia. Dwie pierwsze miały miejsce w Baku w 2015 roku oraz Mińsku na Białorusi w 2019. Igrzyska Europejskie składają się z 28 dyscyplin sportowych. Jak ogłosili organizatorzy Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 oraz I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, zawody organizowane będą w 11 miastach na terenie Polski. Sportowcy będą w nich rywalizować od 21 czerwca do 2 lipca przyszłego roku.

Nowa impreza

Igrzyska Europejskie są wydarzeniem nowym, bowiem odbywają się dopiero trzeci raz, jednak są mocno krytykowane. Podkreśla się, że nie dają żadnego splendoru organizatorom.

Oficjalnym miastem – gospodarzem rozgrywek jest Kraków, jednak, co zostało już potwierdzone przez organizatorów w sumie sportowcy rywalizować będą w 11 miastach, łącznie z Krakowem. Są to Wrocław, Krynica-Zdrój, Zakopane, Nowy Targ, Tarnów, Oświęcim, Rzeszów, Krzeszowice, Nowy Sącz a także Chorzów.

Dyscypliny

Rywalizacja będzie się odbywać w sumie w 28 dyscyplinach sportowych. Będą to lekkoatletyka, triathlon, pięciobój nowoczesny, taekwondo, judo, kickboxing, kolarstwo bmx freestyle, breaking, skoki do wody, badminton, piłka ręczna plażowa, piłka nożna plażowa, strzelectwo, skoki narciarskie, boks, pływanie artystyczne, wspinaczka sportowa, tenis stołowy, kajakarstwo slalomem, kajakarstwo sprintem, łucznictwo, koszykówka 3×3, kolarstwo górskie, biegi górskie, szermierka, rugby, padl oraz teqball.

Warto zaznaczyć, że prestiż imprezy podnosi fakt, iż 12 z wymienionych dyscyplin będzie miało rangę mistrzostw Europy a 19 z nich pozwoli na uzyskanie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu w roku 2024.

Jak podkreślił minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk jest niezwykle istotne, aby igrzyska nabrały odpowiedniego charakteru oraz rangi sportowej. Przypomniał, że to z powodu braku wysokiego poziomu głośno i mocno krytykowano dwie poprzednie edycje. W tym roku wszystkie oficjalne dyscypliny będą już rozgrywane w randze mistrzostw Europy bądź bezpośrednich kwalifikacji olimpijskich, a to sprawi, że przyszłoroczna impreza będzie dwa razy większym wydarzeniem od tegorocznych multi mistrzostw Europy, które odbyły się w Monachium. Minister zaznaczył, że to wyjątkowe wydarzenie będzie miało także wyjątkowy wymiar.