Siniaki powstają, gdy krew gromadzi się pod skórą po urazie. Siniaki mogą być czarno-niebieskie, brązowawe lub fioletowe. Zmieniają kolor, gdy blakną (często bez leczenia). Starsi ludzie są bardziej podatni na siniaki i krwiaki, jeżeli chodzi o krwiaki to należy przez nie rozumieć bolesne, opuchnięte siniaki, które mogą wpływać na narządy wewnętrzne.

Krwiaki i siniaki mogą wymagać pomocy medycznej, mogą wystąpić w wyniku upadku, wypadku, urazu sportowego lub zabiegu medycznego. Starsi ludzie są bardziej narażeni na siniaki, istnieją pewne zaburzenia krzepnięcia, które mogą prowadzić do nadmiernych siniaków. Istnieją również pewne schorzenia, które mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na siniaki.

Jakie są rodzaj siniaków?

Siniaki są również nazywane stłuczeniami. Różne rodzaje siniaków obejmują:

 • Krwiak – Uraz, taki jak wypadek samochodowy lub poważny upadek, może spowodować poważne siniaki oraz uszkodzenie skóry i tkanek. Krwiak to zbiór krwi poza naczyniami krwionośnymi, który powoduje ból i obrzęk.
 • Plamica – Ten rodzaj siniaków zazwyczaj obejmuje małe krwawienie, które występuje pod skórą.
 • Wybroczyny – Są to punktowe obszary (mniej niż 2 mm) czerwonawych kropek na skórze, które nie stają się białe po delikatnym nacisku
 • Plamica starcza – Wraz z wiekiem skóra staje się cieńsza i sucha, Twoja skóra również bardziej wtedy podatna na siniaki. Ten stan jest znany jako plamica starcza.
 • Podbite oko – Uderzenie w głowę może spowodować podbite oko (lub dwoje czarnych oczu), dzieje się tak, ponieważ krew i płyny gromadzą się pod okiem. Ten stan powoduje obrzęk i siniak.

Co to jest podatność na siniaki?

Oznacza to, że dana osoba jest bardziej podatna na siniaki. Siniaki to przebarwienia skóry, spowodowane, gdy krew dociera do tkanki skórnej z pękniętych  naczyń krwionośnych. Ktoś, kto jest bardziej podatny na siniaki, może często siniaczyć bez żadnych znanych przyczyn lub znacznego urazu.

Na przykład siniaki są powszechne u aktywnych dzieci, ale jeśli dziecko wydaje się bardziej podatne na siniaki niż ich rówieśnicy, a nawet rodzeństwo, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może istnieć genetyczna lub medyczna przyczyna takiego zjawiska. W niektórych przypadkach podatność na siniaki może być jedną z cech rzadkiej choroby lub zespołu genetycznego. W tym przypadku szybka, ukierunkowana analiza genetyczna może dać dokładniejszą diagnozę.

Jakie są oznaki siniaków?

Siniaki są czasami nazywane czarno-niebieskimi znakami, na początku mogą wydawać się czerwone lub fioletowe. Jeśli masz ciemniejszą skórę, możesz zauważyć fioletowe, ciemnobrązowe lub czarne siniaki. Gdy obszar się goi, siniak może zmienić jaśniejszy odcień brązu, zieleni lub żółci. Posiniaczony obszar i otaczająca skóra mogą być również delikatne w dotyku. Krwiak powoduje obrzęk, podniesiony, bolesny guz.

Niedobór składników odżywczych, jako jeden z powodów podatności na siniaki

Witaminy pełnią wiele ważnych funkcji we krwi, pomagają one w tworzeniu czerwonych krwinek, pomagają utrzymać poziom minerałów i obniżają poziom cholesterolu.

Witamina C, w szczególności wspiera układ odpornościowy i pomaga w gojeniu się ran. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy C, twoja skóra może zacząć łatwo siniakować, powodując „losowe” siniaki. Inne objawy niedoboru witaminy C obejmują:

 • zmęczenie;
 • słabość;
 • drażliwość;
 • obrzęk lub krwawienie dziąseł.

Możesz łatwo uzyskać siniaki również wtedy, jeśli nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości żelaza. To dlatego, że twoje ciało potrzebuje żelaza, aby utrzymać zdrowe komórki krwi.

Cukrzyca, jako kolejny powód podatności na siniaki

Cukrzyca jest stanem metabolicznym, który wpływa na zdolność organizmu do wytwarzania lub stosowania insuliny. Chociaż sama cukrzyca nie powoduje siniaków, może spowolnić czas gojenia i pozwolić siniakom utrzymywać się dłużej niż normalnie.

Jeśli nie otrzymałeś jeszcze diagnozy cukrzycy, poszukaj innych objawów, takich jak:

 • zwiększone pragnienie;
 • zwiększone oddawanie moczu;
 • zwiększony głód;
 • niezamierzona utrata masy ciała;
 • niewyraźne widzenie.

Podatność na siniaki podsumowanie

Najważniejsze kwestie odnoszące się do powyższego artykułu:

 • Starsi ludzie są bardziej podatni na siniaki i krwiaki. Krwiaki to bolesne, opuchnięte siniaki, które mogą wpływać na narządy wewnętrzne, mogą one wymagać pomocy medycznej. Każdy doświadcza siniaków, siniaki mogą wystąpić w wyniku upadku, wypadku, urazu sportowego lub zabiegu medycznego. Starsi ludzie są bardziej narażeni na siniaki.
 • Siniaki są czasami nazywane czarno-niebieskimi znakami, na początku mogą wydawać się czerwone lub fioletowe. Jeśli masz ciemniejszą skórę, możesz zauważyć fioletowe, ciemnobrązowe lub czarne siniaki. Gdy obszar się goi, siniak może zmienić jaśniejszy odcień brązu, zieleni lub żółci.