Jest komentarz do niedawnych szokujących słów Jarosława Kaczyńskiego dotyczących możliwości przejęcia sieci sklepów Żabka. Do sprawy obniósł się prezes PKN Orlen oraz właściciele znanej sieci handlowej.

Szokujące słowa prezesa Kaczyńskiego padły podczas niedawnego spotkania z sympatykami PiSu w Puławach. Wypowiedź lidera partii rządzącej można było zrozumieć dość jednoznacznie jako sugestię tego, że przymierza się do przejęcia popularnej sieci sklepów Żabka. Spekulacje w tym temacie przeciął prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wskazując, że puławskie spotkanie odbywało się w ramach trasy „Dobry Rząd Na Trudne Czasy”. W jego trakcie, jak tłumaczy prezes Orlenu Kaczyński mówił między innymi o „odbijaniu” najbardziej strategicznych części polskiej gospodarki z rąk zewnętrznego kapitału, a ten cel już w dużej mierze jest zrealizowany.

Słowa Kaczyńskiego skomentowali przedstawiciele zainteresowanego podmiotu, czyli sieci sklepów Żabka. Jak podkreślono w wydanym komunikacie przytaczana wypowiedź Kaczyńskiego nie odnosi się ona do żadnego procesu, w który zaangażowana miała by być ta sieć sklepów, w związku z czym, jak zaznacza biuro prasowe firmy w komentarzu dla stacji TVN24, nie ma żadnych podstaw aby takie doniesienia komentować i się do nich odnosić.

Żabka jest siecią sklepów spożywczych w rodzaju convenience, które z sukcesem działają w Polsce w oparciu o system franchyzowy od jej utworzenia w 1998 roku. Prezesem spółki jest aktualnie Tomasz Suchański, a centrala Żabka Polska sp. z o.o, która prowadzi sieć pod tą nazwą znajduje się w Poznaniu. Sklepy obsługuje siedem centrów logistycznych zlokalizowanych w Plewiskach, Tychach, Nadarzynie, Pruszczu Gdańskim, Szałszy, Komornikach oraz w Tyńcu Małym. Sieć odniosła i nadal odnosi kolejne sukcesy. Jej sklepy działają w całym kraju a także zaczynają już otwierać się także za granicą. Firma jest znana przez wiele osób w związku z faktem, że dzięki wykorzystaniu licznych kruczków prawnych przechytrza rząd i znajduje legalne sposoby na to by otwierać swoje sklepy i obsługiwać klientów także w niedzielę pomimo kolejnych regulacji zakazujących handlu w ten dzień tygodnia.