Carsharing to ostatnio bardzo popularny sposób przemieszczania się z punktu A do punktu B. Ludzie coraz chętniej korzystają z aut na minuty lub kilometry. Czasem jest to bardziej opłacalne niż przemieszczanie się swoim własnym samochodem. Na polskim rynku znajdziemy kilka firm oferujących samochody na wynajem krótkoterminowy. Wśród nich, wyróżniają się szczególnie dwie: Panek i Trafficar. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, w jaki sposób działa carsharing i czy to naprawdę się opłaca.

Jak działa carsharing?

Zanim wynajmiemy samochód, powinniśmy sprawdzić ofertę każdej z firm dostępnych w naszym mieście. Niektóre firmy, jak na przykład Panek, dysponują jedynie samochodami z automatyczną skrzynią biegów. W Trafficarze natomiast często trafimy na skrzynię manualną. Obydwie firmy posiadają w swojej ofercie również samochody dostawcze, bardzo przydatne podczas przeprowadzki, lub naprawdę dużych zakupów. Podstawą wynajmu samochodu na minuty, lub kilometry jest zainstalowanie aplikacji na telefonie. Bez tego ani rusz. Gdy już zweryfikujemy się w aplikacji, możemy w pełni korzystać z oferty firmy carsheringowej. Jak wynająć auto? Szukamy wolnego samochodu na mapie i rezerwujemy go. Po rezerwacji mamy określony czas, żeby dotrzeć do auta. Gdy je odnajdziemy, wystarczy, że zeskanujemy telefonem specjalny kod i samochód nam się otworzy. W zależności od firmy, z usług której korzystamy, zapłacimy albo za czas korzystania, albo za przejechane kilometry. Warto wspomnieć również o tym, że możemy zaparkować auto na parkingu i zabrać kluczyk. Wtedy mamy pewność, że nikt nam tego samochodu nie zabierze, jednak wiąże się to z dodatkowymi opłatami za postój. Za kilometr przejechany takim autem zapłacimy około 1,60 zł. Istnieje jednak wiele promocji i pakietów, w których wynajem zdecydowanie bardziej się opłaca.

Wady i zalety carsharingu

Zaczniemy od zalet wynajmu w ramach carsharingu. Przede wszystkim nie płacimy za benzynę. Nawet jeśli samochód wymaga tankowania, możemy opłacić je specjalną kartą, która znajduje się pojeździe. Dodatkowo nie dotyczą nas również opłaty za parkowanie w centrum miasta. Samochody firm carsharingowych są zwolnione z opłat postojowych. Ogromną zaletą samochodów na wynajem krótkoterminowy jest to, że możemy pojechać nimi na przykład na imprezę i zostawić je w dowolnym miejscu. Wieloma z pojazdów można również przemieszczać się między miastami, w których działa dana firma. Okazuje się, że bardzo często takie wypożyczenie auta będzie tańsze niż zamówienie taksówki. A jakie są wady carsharingu? Przede wszystkim dostępność aut. Musimy się liczyć z tym, że nie zawsze będziemy mieć pod ręką auto, wtedy kiedy go potrzebujemy. Poza tym z aut korzystają również inne osoby, które zostawiają samochód w różnym stanie technicznym i estetycznym. Dodatkowo, jeśli akurat nie będziemy mieć internetu, o skorzystaniu z auta na wynajem możemy zapomnieć.