Prawdopodobnie każdy z nas miał w swoim życiu do czynienia z domem kultury – niezależnie od tego czy wychowaliśmy się w mniejszym czy większym mieście, dom kultury stanowił swego rodzaju centrum lokalnego życia kulturalnego. To właśnie w nim najprawdopodobniej odbywały się liczne zajęcia artystyczne, w których być może mieliśmy okazję uczestniczyć. I choć dziś do domu kultury wybieramy się najczęściej w celu uczestnictwa w okazjonalnym spektaklu, warsztatach czy wystawie – to właśnie to miejsce może budzić w nas wspaniałe wspomnienia sprzed lat!

Czym jest dom kultury?

Dom kultury to nic innego jak instytucja kultury, prowadząca działalność społeczno-kulturalną. To właśnie w domu kultury mieszczą się różnego rodzaju pomieszczenia, spełniające funkcje związane z kulturą – na przykład sala kinowa, świetlica, czytelnia. Funkcją domu kultury jest oczywiście udostępnianie mieszkańcom danej miejscowości możliwości korzystania z rozwoju kulturalnego – poprzez prowadzenie działalności dydaktyczno-kulturalnych dla młodzieży i dorosłych. Organizatorami inicjatyw w domach kultury są działacze lokalni – a konkretnie samorządy działające na terenie danego miasta. Domy kultury nie podlegają więc pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego prowadzenie finansowane jest ze środków gminy, która przekazuje środki na ten cel w formie dotacji.

Jak domy kultury wspierają i promują lokalne inicjatywy?

Lokalny dom kultury to doskonałe miejsce do promowania lokalnych inicjatyw – organizowania wystaw, spektakli zaprzyjaźnionych grup teatralnych, spotkań autorskich twórców z danego miasta czy kreatywnych spotkań, na przykład rozmów o sztuce i kulturze. Jak wiemy – to właśnie obcowanie z kulturą pozwala nam na rozwój osobisty, a uczestnictwo w inspirującym wydarzeniu czy związanym z naszymi zainteresowaniami evencie, może dostarczyć nam sporo radości. Dom kultury – w niektórych przypadkach – może zgodzić się na bezpłatne promowanie lokalnych twórców, tworząc cykle związane z kulturą i sztuką. Promowanie może odbywać się poprzez udostępnienie przestrzeni (na przykład do wystawienia swojej sztuki czy wyeksponowania obrazów swojego autorstwa), elementów związanych z organizacją wydarzenia (na przykład ram, instrumentu, scenki) czy też informowanie o danej inicjatywie w sieci albo lokalnej prasie. Niezależnie od formy działalności artystycznej jaką prowadzimy – to właśnie dom kultury może wyciągnąć do nas pomocną dłoń, oferując rzetelne, konkretne wsparcie w organizacji przedsięwzięcia.

Jakie wyzwania stoją przed instytucjami w XXI wieku?

Chociaż niejednokrotnie interesują nas proponowane przez domy kultury inicjatywy – nie zawsze mamy ochotę na czekanie w kolejkach, które nieodłącznie kojarzą się z wieloma instytucjami kultury i sztuki. Na szczęście – korzystając z nowoczesnych rozwiązań – coraz więcej z nich podąża z duchem czasu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Odbiorcy. Jednym z interesujących narzędzi do profesjonalnej organizacji oraz obsługi Klienta jest system do sprzedaży biletów -Ekobilet, pozwalający nie tylko na szybki i wygodny zakup biletu przez Internet, ale również na „zapisanie” biletu, na przykład w telefonie komórkowym. Jak się okazuje – wizyta w domu kultury może być nie tylko wspaniałym przeżyciem artystycznym, ale również pozytywnym zaskoczeniem. Jedną z kilku ciekawych opcji, jakie oferuje Ekobilet, a na które warto zwrócić uwagę jest możliwość stworzenia biletu międzyinstytucjonalnego przez obiekty kulturalne– pozwalającego na korzystanie z kilku atrakcji na podstawie okazania tej samej „wejściówki”. Dzięki praktycznym biletom, a przede wszystkim oszczędności czasu – coraz więcej z nas wybiera wizytę w domu kultury, muzeum, galerii sztuki czy teatrze jako formę rozrywki (nie tylko na weekend!).

Jakie problemy stoją przed domami kultury w dobie ograniczonych środków i zasobów?

Jak wiemy – rosnącą inflację odczuwa każdy z nas. Domy kultury nie są w tym odosobnione! Niestety – zdarza się, że dotacja nie pokrywa najważniejszych potrzeb instytucji, a jej zarządcy zmuszeni są szukać oszczędności na różnych płaszczyznach. Nie da się ukryć – chęć zaoszczędzenia może przekładać się między innymi na zmniejszenie ilości organizowanych zajęć artystycznych czy znacznie mniejszy wybór koncertów, wieczorków poetyckich, różnego typu wystaw. Jak się okazuje – nowoczesne, preferowane przez współczesnego Odbiorcę rozwiązania, wcale nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami. Wręcz przeciwnie – nierzadko to właśnie one generują tak bardzo potrzebne domom kultury oszczędności. Korzystając z nowoczesnego systemu Ekobilet- nie tylko przyciągają do siebie nowych Klientów, co przekłada się na zwiększenie zysku, ale również… realnie oszczędzają! Dzieje się tak między innymi za sprawą możliwości skanowania biletu poprzez wygodną aplikację w telefonie (bez konieczności użycia drogiego skanera!), druku na wielu urządzeniach (dzięki czemu zarządcy domu kultury nie muszą kupować nowego, przystosowanego do konkretnego systemu sprzętu) oraz możliwości sprzedaży tego samego biletu przez kilka kanałów – na przykład e-screena, nowoczesnego kiosku, poprzez aplikację.

Nie da się ukryć – domy kultury rzeczywiście stają aktualnie przed wieloma, często niełatwymi wyzwaniami. Na szczęście, dzięki innowacyjnym, wyprzedzającym trendy rozwiązaniom – mogą postawić na profesjonalną obsługę Klienta idącą w parze z nowoczesnością i wygodą Odwiedzających, ciesząc się tym samym wzrostem zainteresowania wizytą mieszkańców danego miasta.