Odpowiednia pielęgnacja twarzy i ciała jest niezwykle ważna. Jednym z istotniejszych jej etapów jest oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka. Jednak w czasach, kiedy kosmetyki drogeryjne zawierają tak wiele sztucznych substancji, dobrze móc wykonać samodzielnie, niektóre z nich. I tak na przykład produktem kosmetycznym, łatwym do wykonania w domu jest peeling. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że w domu znajdziemy wszystko co potrzebne do wykonania peelingu. Dzięki czemu w łatwy i szybki sposób możemy zadbać o skórę twarzy i całe ciało.

Jak działają peelingi

Istnieje kilka rodzajów peelingów, ale my dzisiaj skupimy się na peelingach mechanicznych złuszczających naskórek. Warto wspomnieć, że cały proces wymiany i regeneracji komórkowej w naszym organizmie trwa 28 dni. Z upływem lat, ten proces stopniowo się wydłuża,  a skóra wymaga stymulacji i pomocy. Wtedy właśnie do regularnej pielęgnacji dobrze jest wprowadzić peelingi. Podczas wykonywania peelingu usuwamy ze skóry wszelkie zanieczyszczenia i toksyny. Wraz z nimi pozbywamy się również martwego naskórka i przyspieszamy proces regeneracji skóry. Peelingi pomagają również oczyścić i odblokować pory, a także pozbyć się uporczywych zaskórników. Co ciekawe, regularne stosowanie peelingów dopasowanych do potrzeb naszej skóry, poprawiamy jej jędrność i sprawiamy, że staje się bardziej elastyczna i wygląda zdrowiej i młodziej. Istnieją również specjalne peelingi do ciała, które pomagają na przykład pozbyć się cellulitu. Właściwości peelingu bardzo często zależą od jego składników. Poniżej znajdziecie kilka przepisów na peelingi, które możecie wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu.

Przepisy na domowe peelingi

Zaczniemy od najbardziej klasycznego peelingu, czyli tego na bazie kawy. Żeby go wykonać, będziemy potrzebować około pół filiżanki mielonej kawy. Możemy do tego użyć na przykład fusów z ekspresu ciśnieniowego. Do kawy należy dodać odrobinę wody i trochę oleju kokosowego. Peeling kawowy gotowy! Ma właściwości oczyszczające, uelastyczniające i pobudzające skórę. Czas na kolejny peeling. Tym razem skupimy się na takim typowo przeznaczonym do twarzy. Wykonamy go na bazie kiwi. Do jednego owocu musimy dodać około 1,5 szklanki cukru trzcinowego. Możemy do tego dodać sok z cytryny i odrobinę jej startej skórki. Ten peeling również będzie oczyszczać skórę. Oprócz tego ma właściwości wygładzające, nawilżające i odżywcze.