Macie zaplanowane ferie? Spędzacie je w domu, lub wyjeżdżacie gdzieś z dzieciakami? Z pewnością zastanawiacie się nad tym jak spędzić wspólnie długie zimowe wieczory? Doskonałym pomysłem na wspólne spędzenie czasu będzie układanie puzzli! Być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale to nie tylko wspaniała rozrywka, ale niezwykle kreatywne i rozwijające zajęcie. Doskonale wpłynie na pobudzenie szarych komórek i rozwój Waszych dzieci. Zastanawiacie się jakie jeszcze zalety niesie ze sobą układanie puzzli? Oto one!

Zalety układania puzzli

Po pierwsze, układanie puzzli to bardzo wciągające zajęcie. Im więcej elementów, tym więcej wspólnie spędzonego czasu. Układając puzzle ćwiczymy swój mózg. Możliwe, że nie wiedzieliście, ale układanie puzzli angażuje obydwie półkule mózgu i niebywale je stymuluje. Wpłynie to bardzo pozytywnie zarówno na Was, jak i na Wasze pociechy. Dodatkowo uczy nas to cierpliwości, wytrwałości i skupienia. Puzzle doskonale rozwijają pamięć, a także poprawiają umiejętność kojarzenia. To jednak nie wszystkie zalety układania puzzli. Dodatkowo puzzle stymulują zmysł wzroku oraz rozwijają zdolności logicznego myślenia. Wspierają rozwój dziecka i kształtują jego zdolności manualne oraz motorykę. A przede wszystkim układanie puzzli jest wspaniałym sposobem na wspólne spędzenie czasu z rodziną. Jeśli chcecie układać puzzle samodzielnie, również mamy doskonałą wiadomość. Wykonywanie tej czynności przez pół godzinny dziennie, codziennie, pozwoli Ci się zrelaksować, wyciszyć i odpocząć po ciężkim dniu.

Czas na wybór puzzli

Wybór puzzli w sklepach jest ogromny. Znajdziemy tam różne marki, różną ilość elementów, a nawet różne kształty. Jeszcze niedawno mogliśmy układać jedynie tradycyjne puzzle, z klasycznymi obrazkami. Teraz jest dużo więcej możliwości. Są puzzle o nieregularnych kształtach, puzzle, które układamy po okręgu, a nawet puzzle przestrzenne! Najważniejsze jest by dobrać odpowiednio tematykę i ilość puzzli do wieku osób układających. Jeśli masz młodsze dzieci, polecamy wybierać układanki z mniejszą ilością większych elementów. Jeśli chcesz układać samodzielnie lub ze znajomymi, zastanów się ile macie czasu i jaką przestrzenią dysponujecie. W sklepach najpopularniejsze są układanki, które mają 500 lub 1000 elementów. Osoby lubiące wyzwania mogą kupić puzzle, które mają 2000, 4000 lub 6000 tysięcy elementów. Co ciekawe są również układanki mające kilkadziesiąt tysięcy elementów. Jak wybierzesz puzzle, wystarczy odrobina miejsca, trochę więcej czasu i do dzieła!