FBI miało udaremnić zamach na byłego prezydenta USA George’a W. Busha początkiem bieżącego roku. Takie informacje podaje portal VRT Nws. Jak donosi serwis Amerykanie dzięki pomocy belgijskich służb mieli aresztować czwórkę terrorystów planujących zamordowanie 43 prezydenta USA.

Belgijskie Służby Bezpieczeństwa VSSE przekazali stronie amerykańskiej informacje, które wydatnie przyczyniły się do zatrzymania niebezpiecznych przestępców. Z podanych przez portal informacji wynika, że ubiegający się o azyl w USA Irakijczyk Shihab Ahmed wraz z trójką kompanów planował zamordowanie George’a Busha w Dallas, gdzie aktualnie mieszka były prezydent Stanów Zjednoczonych. Miał on kilkakrotnie odwiedzać miasto nagrywając filmy w dzielnicy, gdzie znajduje się rezydencja, w której mieszka 43 prezydent USA.

VRT Nws informuje, że przekazane przez belgijskie służby do FBI informacje okazały się kluczowe do sprawnego przeprowadzenia operacji antyterrorystycznej polegającej na rozbiciu niebezpiecznej komórki terrorystycznej oraz aresztowania jej członków. Służby belgijskie posiadały informacja=e na temat spiskowców dzięki temu, że od lat śledzą powracających do kraju bojowników oraz sympatyków Państwa Islamskiego. Jak twierdzi informator portalu jeden z zamachowców z tej grupy był inwigilowany przez VSSE i to on skontaktował się z Irakijczykiem Shihabem Ahmedem. Dzięki temu ta przechwycona informacja mogła zostać przekazana amerykańskim służbom.

Jak powiedział portalowi Kenneth Lasoen, będący ekspertem ds. bezpieczeństwa na uniwersytecie w Antwerpii komentując całą sytuację, czasami nawet niewielkie służby z niedużego kraju jakim jest Belgia są w stanie pomóc swoim kolegom za oceanem.

O planach zamachu i zamordowania byłego prezydenta George’a W. Busha donosiły już początkiem roku amerykańskie media takie jak Bloomberg, Time Magazine i CNBC informując o udaremnieniu przez Federalne Biuro Śledcze FBI spisku mającego na celu zamordowanie 43 prezydenta USA.