Dowodzenie nad siłami inwazyjnymi na Ukrainie objął, decyzją władz na Kremlu, Generał Siergiej Surowikin, dowódca rosyjskich wojsk kosmicznych.

Jak informuje portal Nowaja Gazieta Jewropa powołując się na źródła z rosyjskiego resortu obrony, mający 57 lat generał odpowiada teraz za działania sił Federacji Rosyjskiej prowadzone na Ukrainie.

Generał od 2017 roku dowodzi wojskami kosmicznymi, a w trakcie operacji rozpoczętej 24 lutego dotychczas stał na czele zgrupowania „Południe”. W swojej karierze Surowikin zasłużył się dowodząc wojskami rosyjskimi w Syrii podczas działań wspierających tamtejszego prezydenta Baszara el-Asada, kiedy podlegające mu oddziały dokonywały zmasowanego ostrzału miast znajdujących się pod kontrolą islamskich rebeliantów. Za służbę w Syrii generał uhonorowany został tytułem Bohatera Rosji.

Zdaniem wojskowych ekspertów to właśnie za sprawą dowodzącego tymi oddziałami Surowikina udało się osiągnąć istotny ze strategicznego punktu widzenia punkt zwrotny w walce z siłami islamskich rebeliantów. To właśnie on zdaniem wielu ekspertów odwrócił losy wojny w Syrii.

Generał Siergiej Surowikin to także weteran wojny w Tadżykistanie w latach 90-tych XX wieku oraz drugiej wojny czeczeńskiej z 2000 roku. Decyzja o jego mianowaniu na stanowisko głównodowodzącego zbiegła się z atakiem na most kerczeński na Krymie oraz odbiciem przez siły ukraińskie około 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych okupowanego wcześniej terytorium swojego kraju i wyzwolenia 96 miejscowości.
Nie do końca wiadomo kto był poprzednikiem na tym stanowisku, choć media w Rosji mówią o generale Aleksandrze Dwornikowie, który także uczestniczył w drugiej wojnie w Czeczenii oraz dowodził silami w Syrii w latach 2015 – 2016.

Choć po nowym dowodzącym prawdopodobnie nie można się spodziewać większych zmian w stylu prowadzenia walk, to jednak twierdzenia niezależnych mediów iż jest on bliskim doradcą wojskowym samego Władymira Putina, każą inaczej spojrzeć na objęcie przez niego stanowiska. To właśnie generał Surowikin miał być pomysłodawcą bombardowania cywilnej infrastruktury technicznej na Ukrainie.