W piątkowy dzień, służby ratunkowe przyjęły zgłoszenie o niepokojącej sytuacji, która miała miejsce w jednym z najlepszych liceów w Kaliszu – I LO im. Adama Asnyka. Incydent dotyczył niezidentyfikowanej substancji rozproszonej w powietrzu, co wymusiło natychmiastową ewakuację 314 osób znajdujących się w budynku.

Sytuacja wydarzyła się tuż przed południem. Informacje sugerowały, że w jednym z pomieszczeń szkoły doszło do rozpylenia nieznanego gazu. W odpowiedzi na to zgłoszenie, natychmiast na miejsce skierowano jednostki straży pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego i oddziały policji.

Młodszy aspirant Jakub Pietrzak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, poinformował, że substancja drażniąca została rozproszona wewnątrz budynku szkolnego. W wyniku tego incydentu musiano ewakuować 314 osób, a pięć z nich wymagało dalszej opieki Zespołu Ratownictwa Medycznego. Na szczęście, nikogo nie trzeba było hospitalizować. Działania służb skoncentrowane były przede wszystkim na wietrzeniu pomieszczeń szkolnych i sprawdzeniu je pod kątem ewentualnych zagrożeń.

Osoby dotknięte skutkami zdarzenia zostały wyniesione na świeże powietrze, aby umożliwić im oddychanie. Wszystkie osoby poszkodowane miały objawy duszności i zostały zbadane przez ratowników ZRM. Na podstawie pierwszych ustaleń można przypuszczać, że rozpylonym gazem mógł być gaz pieprzowy.

Przez cały czas działań ratunkowych na miejscu pracowało 6 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.